УРОКИ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В 2 КЛАСІ - за підручником О. Лобової - 2013 рік

Перший семестр. СВІТ МУЗИЧНИХ ТВОРІВ (16 год)

Урок 12. Тема: Музика виражає

Мета: дати загальне уявлення про виражальність як найважливішу властивість музики.

Оскільки зміст вокальної музики є більш «відкритим» для дитячого розуміння, уведення до теми доцільно побудувати на виявленні виражальної основи пісень. Діти пригадують їх за малюнками і за допомогою табличок-підказок з’ясовують, які почуття та настрої передано в кожному творі:

«Українка я маленька» — любов до батьківщини, національна гордість;

«До побачення, літо» — радість, схвильованість;

«Круть і Верть» — радість, потім сум, жаль, сором.

Осягнути виражальні можливості інструментальної музики школярам допоможуть дві різнохарактерні п’єси В. Косенка: «Не хочуть купити ведмедика» і «Купили ведмедика». Слухання музики можна попередити невеликою евристичною бесідою щодо можливого (підказаного назвою) характеру кожного з цих творів.

На основі проведеного аналізу діти доходять висновку, що музика може виражати внутрішній світ людини і виражальність є її найважливішою властивістю (правило на с. 49). Музичною ілюстрацією цих положень є пісня «Якщо добрий ти» й український народний танець «Аркан».

Пісня «Якщо добрий ти» добре відома дітям завдяки мультфільму «День народження кота Леопольда». Зміст пісні має безперечно виховне значення, тому його аналіз — важлива складова уроку. Доцільним є й перегляд фрагмента мультфільму, кадр з якого подано у підручнику.

Пісню можна запропонувати для слухання з підспівуванням або для розучування. Певну вокально-технічну складність становлять діапазон мелодії (сім ре2) та низхідні стрибки на сексту. Проте, як свідчить практика, надзвичайна мелодійність і популярність твору допомагають дітям легко долати ці труднощі.

Яскрава виражальність музики танцю «Аркан» розкривається завдяки ознайомленню учнів з його історією. За легендою, цей гуцульський танок походить від могутніх легенів, що спустилися з гір боронити рідний край. У цьому контексті стає зрозумілим, чому аркан танцюють лише чоловіки (часто з топірцями), а також зміст супровідної пісні:

Для самостійного опрацювання пропонуємо дітям невелику дослідну роботу: дізнатися про інші популярні танці (пісні, інструментальні твори) та їхнє виражальне значення.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити