УРОКИ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА В 2 КЛАСІ - за підручником О. Лобової - 2013 рік

ПРИКЛАДИ МУЗИЧНО-ДИДАКТИЧНИХ ІГОР

На допомогу вчителю подаємо зразки виконавських, слухацьких, творчих і теоретичних ігор, які можна використовувати на уроках музичного мистецтва1.

Чарівна сопілка

Мета: навчити дітей імпровізувати імітаційні звуки, озвучуючи запропонований наочний матеріал.

Обладнання: сопілка, «музична шкатулка», картки з завданнями.

Щоб зацікавити дітей, учитель повідомляє, що сопілки чарівні, тому що з давніх часів сопілкарі майстерно зображали звуки природи. Для пробудження творчості дітей доречно ввести в гру казкові атрибути, наприклад, «чарівну музичну скриньку», в яку вчитель складає заздалегідь підготовлені картки із завданнями для індивідуального музикування. Учні по черзі беруть зі скриньки картки і, не оголошуючи завдання, виконують перед класом музичні загадки (зображають шум дощу, дзюркіт струмка, завивання вітру, спів зозулі, солов’я, півника і т. ін.). Клас відгадує, що зображає виконавець.

Веселий передзвін

Мета: розвивати тембровий слух і музично-ритмічне відчуття.

На початку гри необхідно сховати за ширмою кілька різних музичних інструментів, а решту роздати дітям: першій групі — бубни, другій — дзвіночки, третій — металофони тощо.

Учитель: «Ви хотіли б пограти в гру «Веселий передзвін»? А чи буде він веселим, залежатиме від вашої уваги і зібраності. У мене за ширмою сховані такі самі інструменти, які лежать перед вами на партах. Кожен з них покличе своїх братиків. Ви маєте впізнати, кого саме запрошують до розмови-передзвону, і точно повторити запропонований ритм».

Учитель виконує партію кожного інструмента, учні повторюють, а потім усі разом виконують ритмічний супровід до музичного твору із слухання музики або хорового співу.

Веселий диск

Мета: закріпити знання програмних музичних творів.

Ігровий матеріал: іграшковий музичний центр із набором дисків у пакетиках (або карток), малюнки на яких передають зміст твору.

Учитель грає вступ або тему відомого твору, діти називають твір і його автора. Один з учнів вибирає з картотеки потрібний «диск», і діти слухають музику.

Тренер

Мета: навчити узгоджувати рухи з якістю музичних звуків.

Гра виконується на матеріалі будь-якого танцю, що звучить спочатку на стаккато, потім на маркато, у високому регістрі та низькому.

Учитель: «Сьогодні фізхвилинку з вами проведе новий тренер — Музика. Слухайте уважно:

Звук легенький — пострибаєм,

Звук важкий — ми присідаєм,

Звук високий — руки вище,

Звук низький — ховайся нижче»!

Учитель демонструє рухи під час декламування, а потім пропонує дітям зробити це під музику.

Метроном

Мета: закріпити уявлення про пульс (метр) в музиці.

Учитель: «Діти, хто знає, що таке метроном?» Діти згадують, що це такий прилад з маятником, який відбиває метр певного темпу. Вчитель демонструє дітям прилад, його роботу, учні співають аcapella під заданий метрономом темп.

Учитель пропонує дітям уявити себе метрономом і чітко відплескати пульс кількох інструментальних і вокальних творів різного темпу і характеру.

Ритм навколо мене

Мета: навчити дітей помічати ритм у навколишньому середовищі.

Учитель: «Діти, ми з вами слухали, як ритмічно б’ються наші серця й серце годинника, як ритмічно змінюються день і ніч, дні тижня, пори року. А чи звернули ви увагу, що ритм оточує нас усюди. Придивіться до ритмічної організації нашого класу. Де ви бачите панування ритму?»

Діти звертають увагу на ритмічність розташування парт, вікон, стін, хлопчиків і дівчаток тощо. Вчитель пропонує їм відплескати ритм розташування парт і визначити його характер (рівномірний), вікон і простінків між ними (половинна і четвертна) тощо.

Лісова школа

Мета: навчити дітей відтворювати ритмічний рисунок по пам’яті.

У лісовій школі веде урок Ведмідь (його роль спочатку виконує вчитель): «Діти, подивіться уважно, що я пишу на дошці. (Записує ритмічний рисунок пісні). Раптом вибігає Зайчик-побігайчик (учень, якого поглядом викликав учитель) і витирає ритм. Ведмідь схопив його, а Зайчик благає: «Діти, пригадайте, який ритм було записано на дошці!»

Учні всі разом відплескують ритмічний малюнок, а Зайчик записує його на дошці.

Сміливий вершник

Мета: вчити дітей емоційно сприймати музику; виховувати активність, сміливість, бажання допомагати іншим.

Обладнання: запис п’єси Р. Шумана «Сміливий вершник».

Хтось з учнів (бажано сором’язливих) виразно читає вірш, написаний на плакаті:

Я конем пишаюся,

Він летить, як вітер.

Дожену на ньому я

Всіх коней на світі!

На край світу я піду,

Треба поспішати.

Хто потрапив у біду?

Буду виручати!

Т. Полтавцева

Під музику Р. Шумана діти уявляють, що вони скачуть на конях комусь на допомогу. Стежити за тим, щоб учні відтворювали в рухах зміну характеру музики. Бесіду спрямовуємо на те, щоб з’ясувати, кому допомогли школярі. Які перешкоди подолали на шляху до мети? Як їм допомогла музика здійснити благородний вчинок?

Золотий ключик

Мета: стимулювати у дітей розвиток уміння влучно, образно, яскраво висловлювати своє враження про музичний твір.

Після прослуховування музичної п’єси учні характеризують її мелодію, темп, ритм, динаміку, тембр і т. ін. А потім самі вирішують, чиї образні порівняння й характеристики засобів музичної виразності були найбільш вдалими. Переможці отримують «золоті ключики» як символ того, що вони зуміли проникнути в «глибини» музичної мови.

Мандруємо за зерном-інтонацією

Мета: вчити учнів стежити за зерном-інтонацію в нотному запису.

Обладнання: сигнальні картки (на вибір дітей, або можна зробити спеціальні — із зображенням зернятка).

Під час розучування пісні або слухання музики визначаємо зерно-інтонацію. Діти піднімають сигнальні картки, коли звучить зерно-інтонація.

Сонечко-хмарка

Мета: закріпити знання про мажорний та мінорний лади.

Обладнання: картки із зображеннями сонечка і хмарки.

Учитель пропонує дітям вивчити пісеньку «сонечко-хмарка». Мелодія двох речень залишається однаковою, але «сонячна» мелодія виконується в мажорі, а «хмарна» — в мінорі.

Сонечко! Сонечко встає!

Хмаронька! Хмарка сльози ллє!

Після виконання пісні вчитель грає перше і друге речення у вільному порядку й пропонує учням показувати картки із відповідними зображеннями.

На наступних уроках гра ускладнюється тим, що діти визначають а) мажорні й мінорні тризвуки; б) мажорні й мінорні пісні й поспівки; в) визначають ладовий розвиток музики в інструментальних творах із слухання.

Руйнувати — не будувати

Мета: показати дітям значущість кожного засобу музичної виразності в музичному творі. Гра побудована на використанні прийому руйнування музичного образу.

Під час вивчення будь-якого твору (вокального чи інструментального) запропонувати дітям зруйнувати його — змінити темп, динаміку, лад, регістр, характер звуковидобування й звуковедення (штрихи), тембр ритмічного акомпанементу.

___________________________

1 Цит. за: Лобач О. О. Му зично-дидактичні ігри в школі: Методичні рекомендації /О. О. Лобач. — Полтава, 2004. — 70 с.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити