МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 3 КЛАС
ПОУРОЧНІ ПЛАНИ

Урок 5. ТАНЦЮВАЛЬНІСТЬ    

Вступ
Ми вже прослухали та проспівали багато творів пісенного характеру, однак цим музика не обмежується. Ми не можемо обійтися без танцювальності. Отож, сьогодні говоритимемо про танцювальність.

Відомості про традиції збору врожаю

Прикладом музики танцювального характеру є українська народна пісня «Вийшли в поле косарі». Вона пов’язана зі старовинними обрядами, які супроводжували збір урожаю. Зокрема, дожинаючи ниву, женці залишали жмут пшениці або жита, зв’язували його і виминали зерно на землю, щоб добре родила. Між стеблами клали скибку хліба із сіллю та черепок із водою для «духів» поля.

Із квітів та колосся сплітали вінок й одягали на голову найкращій жінці. Останній сніп, прикрашений квітами та стрічками, несли в село. Під час виконання обрядів (у полі, по дорозі додому та за святковим столом) люди співали обжинкових пісень: прославляли щедру ниву, рясний урожай і хліборобську працю.


Демонстрація української народної пісні «Вийшли в поле косарі»

Розучування української народної пісні «Вийшли в поле косарі»
Розучимо пісню «Вийшли в поле косарі» за допомогою нотного запису.
Зверніть увагу на ліги у вокальній музиці. Вони означають, що один склад розспівується на декілька нот.
Ліга (у вокальній музиці) - це розспівування одного складу на декілька нот.

Слухання. Український народний танок «Козачок»

Про танцювальність ми можемо говорити, слухаючи український народний танок «Козачок». Він виник серед воїнів-козаків, про що свідчить назва танцю. Козачок виконують одна або кілька пар танцюристів. Музика звучить у швидкому темпі, тому танцюристи мають бути дуже вправними. Виконавці козачка часто змагаються між собою у танцювальній майстерності, але всі  вони виконують рухи, встановлені давніми традиціями.

Цей танок рухливий, бадьорий і життєрадісний, хоча іноді він починається повільним вступом ліричного характеру.

Відомості про Фінал симфонії невідомого автора («Козачок»)
Мелодію українського народного танцю «Козачок» ми можемо почути також у Фіналі симфонії невідомого автора.
Симфонія – великий музичний твір для симфонічного оркестру.
Поміркуйте, яких якостей набув народний танець у симфонічному творі.

Слухання. Невідомий автор. Симфонія (фінал, «Козачок»)

Підсумки уроку

Сьогодні ми переконалися, що танцювальність є однією із найважливіших властивостей музики. Ми дізналися про український народний танок «Козачок» і розучили українську народну пісню «Вийшли в поле косарі».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити