МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 4 КЛАС
ПОУРОЧНІ ПЛАНИ
Урок 9. ІСТОРИЧНІ ПІСНІ
Вступ
Сьогодні ми познайомимося з новим жанром української пісенної творчості.
Щоб визначити це, послухайте відому українську народну пісню «Ой на горі та й женці жнуть» і поміркуйте, про що в ній розповідається. Це допоможе вам визначити її жанр.
Демонстрація української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть»
Відомості про особливості жанру історичних пісень
… Хвилюються на пагорбах дозрілі жита, черкають серпами женці, а розігнувши натомлені спини, бачать вони, як увесь видолинок неначе зацвів червоним маком – то йде запорізьке військо. Женці ще здалека впізнають молодцюватого Дорошенка, що веде козаків, доброю посмішкою проводжають бувалого Сагайдачного, що йде собі, не поспішаючи, і розкурює свою знамениту люльку…
Отже, ця пісня про козаків. А козацтво є сторінкою нашої історії. Тому і пісні, в яких головними героями є історичні особи або безіменні герої, подвиги яких викарбувалися в народній пам’яті, називають історичними.
Історичні пісні здебільшого виникли у вирі бурхливого життя народу. Їх творцями, як правило, були учасники подій або їх свідки, котрі фіксували засобами слова та музики все побачене, пережите в деталях і подробицях.
Перші історичні пісні, що дійшли до нас із часів, коли українські землі були під владою Золотої орди, відтворюють важке життя народу під монголо-татарським гнітом.
На початку XVI ст. зародилося козацтво. У середині цього століття сформувалася Запорізька Січ – оплот козацької вольниці. Козаки взяли на себе обов’язок захищати південні кордони українських земель від татаро-турецьких нападів. Саме пам’ять про героїв цієї боротьби донесла до нас маршова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть».
Розучіть її. Зверніть увагу на розспіви окремих складів слова, стрибки в мелодії та опору на сильну долю.
Розучування пісні «Ой на горі та й женці жнуть»
1.Ой на горі та й женці жнуть, (Двічі)
А попід горою
Яром-долиною
Козаки йдуть.
Гей, долиною,
Гей, широкою
Козаки йдуть!
2. Попереду Дорошенко (Двічі)
Веде своє військо,
Військо запорізьке
Хорошенько.
Гей, долиною,
Гей, широкою
Хорошенько!
3. А позаду Сагайдачний, (Двічі)
Що проміняв жінку
На тютюн та люльку,
Необачний.
Гей, долиною,
Гей, широкою
Необачний!
Караоке. Пісня«Ой на горі та й женці жнуть»
Підсумки уроку
Сьогодні на прикладі української народної пісні «Ой на горі та й женці жнуть» ми познайомилися з історичними піснями – жанром української пісенної творчості, а також дізналися, що головними героями цих пісень є історичні особи.