Уроки музики 5-8 класи
7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 33
Тема уроку. Особливості метричної побудови. Змінний розмір. Розучування пісні В. Івасюка ”Водограй”.
Слухання музики. А. Кос-Анатольський. Концерт для арфи з оркестром
Мета уроку: закріпити з учнями поняття «змінний розмір» та його застосування у музичних творах; розвивати вокально-хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-запис, нотний текст пісні, портрет композитора.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
Щоб тобі, дівчино мила,
Вони красно грали.
Приспів:
Ой водо-водо, грай, для нас грай,
Танок свій жвавий ти не зупиняй,
За красну пісню на всі голоси,
Що хочеш, водограю, попроси.
Струни дає тобі кожна весна,
Дзвінкість дарує їм осінь ясна.
І ми зіграєм на струнах твоїх —
Хай розіллють вони радісний сміх.
1. Вступна бесіда.
— Що ви знаєте про В. Івасюка?
— Яку пісню ми вчили? («Балада про мальви»).
Сьогодні ознайомимось з піснею «Водограй». Ця пісня спільно із «Червоною рутою» В.Івасюка вперше прозвучала на телефестивалі «Пісня — 71» і завоювала славу, яка стала тріумфом молодого митця. Вона звучала по радіо, телебаченню, її друкували в газетах, журналах.
Задум «Водограю» — укласти мелодію Косівського водоспаду «Гук» і створити на пісню. Темп пісні різко зростає, і чим швидше падає вода, тим він прискорюється. Темпо-ритм, танцювальна мелодія приспіву «Водограю» коломийковий розмір — на все це надихнули композитора природа і рідний край, який він дуже любив.
2. Художній показ пісні.
3. Розучую пісню за нотним текстом, звертаючи увагу на синкопований ритм та ноти з крапкою, дихання, дикцію, чистоту інтонування.
V. Слухання музики.
1. Бесіда.
Анатолій Кос-Анатольський — український композитор та педагог. Народився у 1909 р. у м. Коломия на Івано-Франківщині. Професор Львівської консерваторії. Як і інші композитори, збирав та обробляв українські народні пісні та використовував у своїх творах. Писав музику до драматичних вистав, хорові твори, оперу «Назустріч сонцю», балети, оперету «Весняні грози».
Особливої уваги заслуговують його концерти.
— Що таке концерт? (Концерт — це жанр віртуозного за характером твору для соліста з оркестром).
— Чиї концерти ви слухали?
— Мотиви яких пісень використав П. Чайковський у І концерті для фортепіано з оркестром?
— Який концерт Е. Гріта ви слухали?
2. Послухайте Концерт для арфи з оркестром А.Кос-Анатольського. Чи знайдете в ньому теми народної музики, на основі якої побудований великий концертний твір? (Діти слухають твір).
3. Характеристика прослуханого.
VI. Підсумок уроку.