Уроки музики 5-8 класи

8 КЛАС


I семестр

Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві


Тема. Музичне мистецтво і сучасність

Урок 1

Тема уроку. Повторення вивченого у 7 класі. Ритмічний рисунок пісні. Розучування пісні ”Здрастуй, світ”, муз. Л. Квінт

Слухання музики. Стилі та напрямки у музичному мистецтві. Бароко. Й. С. Бах. Токата і фуга ре мінор.


Мета уроку: закріпити  з учнями поняття «стиль» у музиці, вчити відтворювати ритмічний рисунок музичних творів; розвивати музично-ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до музичного мистецтва.

Тип уроку:  комбінований.

Обладнання: нотний текст пісні, магнітофон, аудіо-запис, портрет Й. С. Баха.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми і мети уроку.II. Повторення вивчених у 7 класі пісень.

Настройка у тональності.

«Чорнобривці» (муз. В. Верменича).

«Водограй» (муз. В. Івасюка).


III. Актуалізація опорних знань учнів.

Ми щойно повторили з вами пісні, а тепер зверніть увагу на ритмічний рисунок цих пісень.

Якщо у пісні Чорнобривці» співвідношення сильних і слабких долей такту чергується рівномірно, то у «Водограї» акцент із сильної долі переноситься на слабку. Як називається такий ритмічний малюнок?

(Синкопований).

Давайте проплескаємо ритмічний малюнок пісні «Водограй», а потім Чорнобривці».


IV.

1. Сьогодні на уроці ми вивчимо нову пісню Лори Квінт, яка має назву «Здрастуй, світ».

Я вам її виконаю, а ви зробите характеристику мелодії, ритмічного малюнку, а найосновніше - визначите основний зміст тексту пісні.

2. Художній показ пісні.

3. Характеристика прослуханого.

4. Розучування пісні по фразах за нотним текстом.

Настройка у тональності, при розучуванні звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію, дихання.


V. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

У 7-му класі ми коротко з вами ознайомилися з композицією музичних творів, їх формами та стилем. Що таке стиль?

Стиль — це своєрідний напрям у музичному мистецтві, який склався в певну епоху та є цілою системою музичних ознак. Це слово грецького походження. «Стилосом» називали загострені палички, якими писали на дощечках. В наш час стиль означає систему образів, жанрів, прийомів, характерних для того чи іншого композитора. Наприклад, стиль Баха, Шопена, Мусоргського для якогось художнього напряму — романтичний стиль і для цілої епохи (стиль епохи Відродження). Але деякі явища музики 17-18 ст. дають змогу застосувати до цієї епохи і стиль «бароко». Це італійське слово, що означає «перебільшення».

Риси «бароко» є у музиці Генделя і Баха. З творчістю Баха ви уже знайомі. Це німецький композитор, котрий народився у 1685 р. у м. Ейзенахе. Хлопчик-хорист у шкільному і церковномухорах, скрипаль, органіст, придворний капельмейстер... Згодом він переїхав у Лейпциг, де жив і творив до кінця своїх днів. Був батьком великої сім’ї; його дружина, Анна Магдалина, теж була піаністкою. Житія сім’ї було нелегке через матеріальну скруту, хворобу. Ви знаєте, що найбільше творів у композитора для органа, в тому числі токати, фуги, прелюдії, які і відкрили процес музичної творчості у світі.

2. Слухання Токати і фуги ре мінор.

Вам уже відомо, що Бах писав поліфонічні твори.

—  Що означає «поліфонія»?

Тож продовжимо знайомство з поліфонічною музикою. Прославлена Токата і фуга ре мінор написана молодим Бахом, йому не виповнилося тоді ще й 20 років.

Токата — це віртуозна інструментальна п’єса для органа, витримана у швидкому, рівномірному римованому русі. Це грандіозний вступ до фуги, розлив імпровізації Баха.

(Слухання твору).

3. Характеристика прослуханого.

Могутній початковий поклик Токати! А потім — хвиля звуків, що збігає вниз, і величний акорд, який широко розходиться в просторі. Зі звукового моря Токати виростає фуга, вона постає на наших очах, як прекрасна архітектурна споруда.

Тема фуги нагадує передзвін дзвіночків. Спочатку дзвін лине без супроводу, а потім його підхоплює П голос, а відтак з’являється у III голосі... Завмер останній звук музики, величної наче світ, схвильованої, як душа людини.

—  Чи можемо ми назвати музику Баха сучасною? Чому?

—  Чим вразив вас цей твір?


V. Підсумок уроку.

Перебільшення у творчості Баха зароджене не для того, щоб привернути слухача, а величчю творчого духу і наснаги композитора.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити