Уроки музики 5-8 класи

5 КЛАС


Тема 1. Музика і мистецтво слова.


Урок 10

Тема уроку. Динамічні відтінки, визначення на слух. Робота над піснею ”Чарівний смичок”. Слухання музики. Українська народна казка ”Калинова сопілка”


Мета уроку: закріпити з дітьми динамічні відтінки на прослуханих уривках музичних творів; розвивати ладо-тональний слух, співацькі навички; виховувати любов до народної пісні.

Тип уроку:  комбінований.

Обладнання: таблиця з динамічними відтінками, нотний текст пісні, баян, магнітофон, скрипка.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми уроку.


II. Актуалізація опорних знань.

— З теми уроку можна виснувати, що нині ми з вами будемо закріпляти динамічні відтінки.

— Діти, музика може звучати голосно, не дуже голосно, тихо. Як ми називаємо різні відтінки сили звучності в музиці?

— Динамічні.

— Погляньте на вправу, яка написана на дошці. Прочитайте слова, скажіть, як би ви прикрасили її динамічними відтінками. Але спочатку нагадаємо, що означають ці знаки:

f — форте, голосно,

mf — мецо форте, не дуже голосно,

р — піано, тихо,

mр — мецо піано, не дуже тихо.

 

image29

 

— А тепер виконаємо цю поспівку з усіма динамічними відтінками.

 

III. Робота над піснею «Чарівний смичок».

Стежу за легким, без напруження співом, стримано, без крику. А далі складаю з дітьми динамічний план пісні і виконую.

 

IV. Слухання музики.

— Сьогодні ми послухаємо ще одну українську народну казку «Калинова сопілка», але спочатку згадаємо, що ви знаєте про цей інструмент? (показую сопілку). (Розповіді дітей).

2. Розповідь учителя:

Діти, сьогодні наш урок присвячений народній музиці, і зокрема, сопілці. Колись у давнину люди жили племенами, займалися землеробством, ходили на полювання. Не раз підстерігала їх небезпека. Та щоб попередити про біду, треба подати звуковий сигнал. Це міг бути стукіт, свист, плескіт. От і люди почали виготовляти свисткові та ударні інструменти. Так народилася сопілка, дудка, флояра, ріжки, трембіти. Проте найулюбленіша у нашому краї — чарівна сопілка. Вівчар пасе вівці в полонині й грає на сопілці. Чумак вертається з Криму додому широким степом — і далеко чути чумакову сопілку. Закоханий парубок викликає дівчину з хати голосом сопілки. Без сопілки не обходилися жодні музики. Мелодія її чарівна, а ще вона має живу душу. Її душа — пісня, прекрасна, ніжна й чиста.

Сопілка згадується в найдавніших українських літописах. Ще київський князь Володимир любив послухати сопілку. Давні сопілки були не такі дзвінкі як тепер. Вони були дерев’яні (з калини, верби, груші, смереки), мали свисток і п’ять отворів, звук був м’який, оксамитовий — наче співало саме дерево. (Пропоную послухати дітям казку "Калинова сопілка").

3. Тепер, діти, послухайте «Вівчарські награвання.» (Ставлю перед дітьми проблемне завдання: визначити характер, темп, вид інструменту, динаміку). Після прослуховування твору проводжу бесіду у формі діалогу:

Чи сподобалася вам ця мелодія?

Які почуття виражає ця музика?

Чи може музика відобразити настрій людини?

Чи знаєте ви, як живуть вівчарі?

Вівчарі живуть далеко в горах, пасуть там вівці і сумують за домівкою. Цей сум ми відчули у нашій мелодії. А виконував цю мелодію інструмент флояра.

Флояра (флуерка, фрілка) — це різновид сопілки, який також має шість отворів, але він довший за сопілку (до 1 м). Флояра не має свистка, на ній важче заграти. Цей інструмент найпоширеніший у Карпатах, на Буковині, в Молдові.

(Можна ще запропонувати послухати твір «Одинокий пастух» у виконання флояри у сучасній обробці).


V. Підсумок уроку.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити