Уроки музики 5-8 класи
8 КЛАС
I семестр
Тема 1. Відлуння епох у музичному мистецтві
Тема. Музичне мистецтво і сучасність
Урок 12
Тема уроку. Естрадна масова пісня: Р. Паулс ”Маестро”, В. Вавілов ”Місто золоте”, І. Дунаєвський ”З піснею по життю”.
Музика і наша свідомість. Робота над піснею «Yesterday»
Мета уроку: закріпити з учнями теоретичний матеріал; формувати естетичний смак до музики; розвивати музичну пам’ять та співацькі навички виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрети композиторів.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування та сольфеджування вправи.
1. Характеристика вправи.
— Яка тональність вправи? Розмір?
— Які знаки альтерації?
— Чим характерний початок вправи?
2. Сольфеджування вправи з тактуванням.
III. Робота над піснею «Yesterday».
Опрацювання усього тексту пісні, звертаю увагу на ритм, динаміку, дихання. Бажаючих опитую на оцінку.
IV. Бесіда.
Музичне мистецтво охоплює всі грані психоемоційного життя людини — не тільки уяву і почуття, а й думку. Звідси його величезне значення у розвитку свідомості і самосвідомості. Чим більшу цінність має музика для нас, тим повніше актуалізується естетичний смак до неї в процесі сприймання. Послухайте два твори (вибір вчителя) та скажіть:
— Чим сподобався вам цей твір?
— Що ви собі уявили під час слухання?
— Що заважає вам сприймати повноцінно цей твір?
— Що ви можете сказати про ритм, метр, розмір цих творів?
V. 1. Продовження подорожі стежками естрадної музики. Вокально-інструментальні ансамблі появилися і в Росії, і в Україні, і в Білорусії: «Самоцветы», «Машина времени», «Смерічка», «Свитязь», «Ватра» «Піснярі».
Різноманітні за тематикою та образним змістом пісні виконувались масово. Молоді композитори теж працюють в найулюбленішому серед широких мас музичному жанрі.
Українська масова пісня разом з піснями інших республік крокувала в ногу з життям, відбиваючи різні сторони життя.
Великий внесок у розквіт джазової музики вніс український композитор Ісаак Дунаєвський, який у 30-х роках XX ст. звертається до кіно-музики. Він стає творцем нового жанру — музичної кінокомедії. Пісні, написані для кіно, щойно ставали почутими з кіноекрану, відразу робилися шлягерами. Сказане повною мірою стосується пісні з кінофільму «Веселі хлоп’ята», яка звучить на початку фільму.
2. Слухання пісні «З піснею в життя». Поряд з українськими композиторами своєю музикою прославився композитор-пісняр з Прибалтики Раймонд Паулс, який написав багато пісень для Алли Пугачової. Серед них і пісня «Маестро»
3. Слухання пісні «Маестро» та характеристика прослуханого.
— Чим захоплюють вас ці пісні?
— Чому їх називають масовими?
— Чи можна їх віднести до легкої танцювальної музики?
— Що характерно для темпу цих творів?
VI. Підсумок уроку.
Мук здолати не зумів.
Як потрібен ти,
Я лиш зараз зрозумів!
Разом, вір,
Щастя полум’я ми віднайдем,
Світлу мить кохання повернем,
Не будеш ти вчорашнім днем.
Знову день прийшов,
Мук здолати не зумів.
Як потрібен ти,
Я лиш зараз зрозумів.
V. Підсумок уроку