Уроки музики 5-8 класи
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 19
Тема уроку. Синтез музики з іншими видами мистецтва.С. Прокоф’єв «Ромео і Джульєтта» балет — слухання «Монтеккі і Капулетті» і «Танець дівчат з ліліями». Програмний зміст музичних творів. Розучування пісні «Дай цвіте червона калина» слова і музика М. Шапошника
Мета уроку: поглибити знання учнів про взаємозв’язок музики з іншими видами мистецтва та закріпити на практиці; розвивати музично-ритмічний слух та естетичні смаки; виховувати інтерес до різних видів мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, фортепіано, аудіо-записи, нотний текст пісні, портрет С. Прокоф’єва.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
III. Діти, з почутих на уроках творів, ви пам’ятаєте, що твори є програмні і не програмні.
Програмними називають ті, які написані за певним текстом, сюжетом, картиною чи спостереженням за навколишнім.
У програмних творах часто застосовується такий художній прийом як звуконаслідування, тобто відтворення засобами музики звуків і шумів довкілля. Це використав французький композитор К. Сен Сане у сюїті «Карнавал тварин», зображуючи птахів і тварин «Кури і півні», «Слони», «Антилопи». Ось послухайте, яким зображений «Лебідь" (награю).
Російський композитор Мусоргський написав симфонію «Картинки з виставки», український композитор В. Косенко «Дощик», «Гумореску», «За метеликом» і т.д.
(Награю уривки).
— Назвіть програмні твори, які ми слухали на уроках музики.
IV. Слухання музики.
1. Бесіда.
Програмністю характерна творчість російського композитора Сергія Прокоф’єва, у творах якого оживає історія (в кантаті «Олександр Невський», опера «Війна і мир"), казки («Попелюшка", «Гидке каченя») та шекспірівська трагедія у балеті «Ромео і Джульєтта», уривки з якого ми послухаємо.
— Який із російських композиторів звертався до шекспірівської трагедії? (Російський композитор П. Чайковський в увертюрі-фантазії «Ромео та Джульєтта».
— Розкажіть короткий зміст трагедії. (Розповідь).
Свій балет «Ромео і Джульєтта» С. Прокоф’єв написав в 1935 p., а вже у 1940 р. балет був поставлений на сцені Ленінградського академічного театру опери і балету.
Музика балету досить насичена і не зразу була зрозуміла слухачам, композитор шукав у музиці нових мелодій, нових мелодичних зворотів, гармонії. І йому це вдалося, музику Прокоф’єва впізнають за його «почерком».
2. Слухання фрагментів «Монтеккі і Капулетті» — сутичка двох ворогуючих сімей та «Танець дівчат з ліліями».
3. Характеристика прослуханого.
— Який настрій викликає музика І фрагменту?
— Чим скористався композитор, зображуючи ворожнечу?
— Що характерно для танцю дівчат?
V. Розучування пісні «Хай цвіте червона калина», слова і музика М. Шапошника.
Хай цвіте червона калина
Слова і музика М. Шапоишикова
Як вороги кляті нас на кіл саджали,
Як живцем палили, у смолі пекли,
Козаки у ката життя не благали,
Про долю Вкраїни думи їх були.
Приспів:
Хай живе, хай живе вільна Україна,
Хай живуть, хай живуть вічно козаки.
Хай цвіте, хай цвіте червона калина,
Нехай згинуть воріженьки на вічні віки.
Хто живе на світі і хто жити буде,
Хто шляхи козацькі буде ще топтать,
Щоб буяла воля, щоб раділи люди,
Дай Бог не востаннє ці слова сказать.
Приспів:
1. Художній показ пісні.
2. Бесіда за прослуханим твором.
— Якого значення надається калині у цій пісні? Чому?
— Про що розповідається у тексті пісні?
— Чи підтримує музика основний зміст слів твору?
3. Характеристика нотного тексту: визначення розміру, ладу, тональності.
4. Розучування по фразах за нотним текстом, сольфеджуючи.
Працюю над чистотою інтонування, диханням, дикцією.
VI. Підсумок уроку.