Уроки музики 5-8 класи
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 24
Тема уроку. Класична оперета. Слухання музики. І. Дунаєвський. Оперета ”Вільний вітер”, ”Пісня про Одесу”. Виклад теми. Робота над піснею ”Заповіт” Г. Гладкого
Мета уроку: закріпити з дітьми знання про оперету, її значення у музичному мистецтві; розвивати вокально-хорові навички та музичну пам’ять; виховувати інтерес до класичної оперети.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, портрет І. Дунаєвського.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування
Спів по півтону вверх.
III. Виклад теми композитором.
— Слухаючи музичні твори, ви знаєте, що крім музичних засобів, які використовує кожен композитор, особливого значення набуває головна тема. Певною темою композитори у своїх творах характеризують музичний образ. Кожна тема у творі викладається за допомогою елементів музичної мови та засобів виразності, вона оновлюється і постійно розвивається.
Так, наприклад, російський композитор Григорій Свиридов дуже любив природу, і образи природи займають значне місце у його творчості. У його творах, особливо вокальних, скрізь чути інтонації народних пісень, які служили темами його романсів та хорових творів.
Композитор створив власний яскравий стиль у музиці — це простота у поєднанні з новими інтонаціями.
Поетичною, образно точною є його музика до кінофільму «Заметіль» за повістю О. Пушкіна. Навіть не бачачи фільму, а тільки слухаючи музику, можна «побачити» картини природи, жанрові сцени. І зразу став популярним «Романс», який нагадує романси пушкінської пори, але наповненість якимись передчуттями наближає романс до симфонічної поеми. (Слухання фрагменту і характеристика).
IV. Робота над піснею «Заповіт» Г. Гладкого.
Опрацьовую чистоту інтонування двоголосся. Звертаю увагу на змінний розмір, тривалості нот, динамічні відтінки.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
На минулих уроках ми познайомилися з оперетою і дійшли висновку, що це також класичний твір, бо він відповідає найвищим художнім вимогам, поєднуючи глибину, змістовність, ідейність, досконалість. Оперета також витримала «перевірку часом» і увійшла до скарбниці музичного мистецтва.
Значне місце зайняла оперета у творчості українського композитора Ісаака Дунаєвського. Поряд з піснями, які стали популярними, набули популярності і його оперети: «Женихи», «Золота долина», «Дорога до щастя», «Вільний вітер», «Біла акація».
До цього жанру зверталися і інші українські композитори: Кос-Анатольський (оперета «Весняні грози»), В. Мураделі («Дівчина з блакитними очима"). Сьогодні ви послухаєте фрагменти оперети І. Дунаєвського «Вільний вітер» та «Пісню про Одесу», які він написав у 1947 р. Саме в цій опереті композитор використав джерела нового напряму, що дало можливість вважати оперету як велику форму, що виражала визначні явища епохи.
Оперета написана на сюжет В. Віннікова, В. Крахта, В. Тіхота і зображує події, які пов’язані з боротьбою за національне визволення малих народів проти імперіалізму і колоніалізму.
В наш час ці проблеми видаються застарілими, але за духом, характером оперета несе в собі героїчний настрій.
2. Слухання творів.
3. Характеристика прослуханого.
— Що можна сказати про характер твору?
— Що таке оперета?
— Чи можемо ми сказати, що це розважальна музика?
VI. Підсумок уроку.