Уроки музики 5-8 класи
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 26
Тема уроку. Музика в діалозі з сучасністю. Повторення вивчених пісень. Музична вікторина
Мета уроку: закріпити з учнями поняття, з якими вони ознайомилися протягом теми, вчити застосувати ці знання на практиці; розвивати музично-ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до музичного мистецтва.
Тип уроку: підсумковий.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрети композиторів.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
1. Спів мажорного звукоряду від заданого звука.
2.
Спів вправи у висхідному та низхідному порядку на складах, та голосних звуках (на вибір).
III. Бесіда.
1. Вивчаючи дану тему «Музика в діалозі з сучасністю», ми помітили, що хоча музичне мистецтво іде вперед, появляються нові течії та напрями, але все одно воно поєднане з музикою минулих століть.
Бо переконавшись, що музична спадщина Й. Баха — це фундамент європейської, а пізніше усієї світової музичної культури. Головною рисою творчості композиторів є прагнення до світла, радості, перемоги, а також Доброта і любов до людей.
З’являються нові жанри:
— Які ви знаєте музичні жанри?
(Опера, балет, симфонія, сюїта, рапсодія).
— Чи поєднуються ці жанри в музиці ачи вони існують самі по собі? (Можуть поєднуватися в опері, опереті.
— Що таке опера?
(Це вид театрального мистецтва, в якому сценічна дія поєднується з музикою — вокальною (солісти, хор), інструментальною (оркестр), балетом і пантомімою, а також образотворчим мистецтвом (декорації, костюми)).
— Що характерно для оперети?
(Вона подібна до опери-буффа, але з елементом розмовної мови).
— Назвіть композиторів, які писали оперети.
— Що характерно для оперети «Вільний вітер» І. Дунаєвського? Послухаємо фрагмент з оперети. Я проплескаю вам ритмічний рисунок, а ви відгадайте, що це. Так, це ритмічний рисунок «Пісеньки Герцога».
— З якої він опери?
(«Ріголетто » Дж. Вердї).
Проплескайте продовження цієї пісеньки, а тепер послухаємо фрагмент.
— Чим характерна програмна музика?
— Чому вона так називається?
— Назвіть програмні твори композиторів, яких ми слухали.
(К. Сен-Санс, Римський-Корсаков, Р. Шуман, П. Чайковський, Л. Бетховен, В. Косенко).
Послухайте фрагменти програмних творів і назвіть автора.
(Звучать фрагменти із симфонічної сюїти «Шахерезада" М. Римського-Корсакова та балету «Ромео і Джульєтта" С. Прокоф’єва).
А зараз подивіться на портрет цього композитора і розкажіть про нього та його творчість (Платон Майборода).
2. Робота над піснею «Рідна мати моя». Художнє виконання.
3. Повторення пісні «Моя стежина».
— Які пісні О. Білаша вам запам’яталися і ви хочете сьогодні повторити? (Пісня «Два кольори").
— Хто хоче виконати її біля дописи?
— А тепер послухайте музичну фразу, яку я вам награю, а ви відгадайте, з якої вона пісні.
(Це пісня М. Шапошника «Хай цвіте червона калина").
— Давайте хором виконаємо її.
IV. Підсумок уроку.