Уроки музики 5-8 класи
8 КЛАС
II семестр
Тема. Музика в діалозі з сучасністю
Урок 34
Тема уроку. Музичне мистецтво і сучасність. Повторення вивчених пісень. Узагальнюючий урок
Мета уроку: закріпити та оцінити набуті знання з музичної грамоти і літератури; розвивати вокально- хорові навички та музично-ритмічний слух; виховувати інтерес до музики різних епох;
Тип уроку: узагальнюючий.
Обладнання: магнітофон, аудіо-записи, фортепіано, портрети композиторів.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
III. Актуалізація опорних знань та умінь учнів.
Сьогоднішній урок є підсумковим. Звичайно, ми не можемо охопити всіх тем, які ми розглядали протягом року, але повинні взяти за основу, що музична грамотність — це здатність сприймати музику як живе образне мистецтво, народжене життям. Це здатність на слух визначити характер музики, її автора, його душевний стан.
У кожному столітті були свої покоління композиторів, виникали нові напрями в музиці. Але чи можемо ми сказати про музику європейських композиторів XVII-XX століть, що вона є сучасною. Так, бо її головні риси — це героїзм і боротьба, прагнення до світла і радості, доброта і любов до людей. Музика И. Баха, Л. Бетховена, В. Моцарта і в наш час є надзвичайно актуальною і сучасною.
Щоб підсумувати ваші знання, дайте відповіді на такі запитання:
1. Назвіть музичні жанри.
2. Дайте визначення симфонії, концерту, кантати, романсу.
3. Що характерно для камерної музики?
4. Який із українських композиторів ввів нововведення в камерно-інструментальну музику і в якому творі? (М. Лисенко. Кантата-поема «Б'ють пороги» — слухання фрагменту).
3. Що характерно для романсу, чим відрізняється він від пісні? Назвіть романси українських композиторів (слухання «Безмежнеє поле» М. Лисенка)?
6. Що таке авангардизм та модернізм? Які інші течії в мистецтві ви знаєте? Назвіть їхніх представників, (слухання «Кіч-музика» В. Сільвестрова).
7. Що таке оперета і які жанри мистецтва у ній поєднані? Назвіть композиторів, що писали оперети (слухання фрагменту. «Вільний вітер» І. Дунаєвського).
8. Згрупуйте ці твори за жанрами:
а) «Ясени».
б) «Місячна» соната.
в) «Два кольори».
г) «Патетична» симфонія.
д) «Несе Галя воду».
е) «Ой дівчино, шумить гай».
є) 9 симфонія
ж) «Патетична» соната.
1. Народна пісня.
2. Симфонічна музика.
3. Лірична пісня.
4. Фортепіанна музика.
9. «Пісня про вчительку», «Моя стежина», «Рідна мати моя» написав:
а) Ігор Шамо;
б) Богдана Фільц;
в) Пиатон Майборода;
— Давайте згадаємо пісню «Рідна мати моя» і виконаємо її.
10. «Вільний вітер», «Дівчина з блакитними очима», «Весілля в Малинівці» — це:
а) опера;
б) балет;
в) оперета.
Назвіть їхніх авторів.
11. Веснянки, щедрівки, колядки — це пісні:
а) соціально-побутові;
б) ліричні;
в) обрядові.
— Хто із композиторів і в яких творах використав ці пісні? (слухання фрагменту І Концерту, для фортепіано з оркестром П. Чайковського).
12. Хто є автором «Пісні на добро»? (художнє виконання пісні).
13. Що ви знаєте про О. Білаша? (виконуємо пісню «Ясени»).
14. Напишіть по пам’яті фрагмент улюбленої пісні, вкажіть автора і аргументуйте свій вибір.
Підсумок уроку.