Уроки музики 5-8 класи
5 КЛАС
Тема 3. Музичні образи в літературних творах
Урок 15
Тема уроку. Імпровізація на заданий текст. Розучування української щедрівки «Добрий вечір тобі, пане господарю». Слухання музики. Колядка «Спи, Ісусе»
Мета уроку: вчити дітей імпровізувати мелодії на заданий тексі; вміння її записати, закріпити з дітьми динамічні відтінки; розвивати вокально-хорові навички та почуття ритму; виховувати інтерес до народних обрядів, традицій та звичаїв.
Тип уроку: комплексний.
Обладнання: святковий стіл, накритий до «святої вечері», «дідух», ударні музичні інструменти (трикутник, маракаси, брязкальця), таблиця, баян, сопілка, магнітофон, фонограми.
Література: О.Андрєєва «Музична грамота», журнал «Мистецтво та освіта», збірка «Колядки та щедрівки», Біблія.
Хід уроку
1. Організовую клас до уроку.
Музичне вітання:
Який ти добрий, Боже,
Даєш нам все, що гоже,
Даєш нам голосочок
До гарних співаночок.
— Діти, тема нашого уроку буде такою: «Народні обряди, традиції, звичаї». (Стуку двері, заходять чотири хлопчики і колядують "Добрий вечір тобі, пане господарю»).
Віншування:
Вечір добрий!
Дайте пиріг довгий.
Та швидше виносьте,
Людей не морозьте.
— Заходьте, «пригощайтеся».
(На дошці записаний текст з ілюстрацією)
Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця,
Борщ з грибами, пампушки,
Ще й усякі пиріжки.
(На святково-прикрашеному стопі лежать дерев’яні ложки, макітра, підсвічник із свічкою, а під обрусом по різних кутах: часник, мак, сіль; під столом «дідух», в якому горішки, яблучка).
2. Ритмічна імпровізація.
— Прочитайте слова з дошки в ритмі, допомагаючи собі плесканням в долоні. Хто перший попробує? (один ритмізує)
— Повторимо даний ритм усі разом і запишемо.
Учні плескають, а один учень записує на дошці ритмічний рисунок першого речення. Та сама послідовність опрацювання іншої фрази.
У результаті отримуємо ритмічний рисунок:
— Що в музиці є особливою окрасою голосу чи музичного інструменту?
(Тембр). .
— Виконаємо цей ритмічний рисунок, прикрашаючи шумовими інструментами (на партах розкладені: брязкальця, маракаси, трикутники).
— Додамо ще відтінків. Які ви знаєте динамічні відтінки?
— Вступ виконуємо на р, основа — mf, а закінчення — f.
Крещендо — означає поступове посилення звучання,
Димінуендо — поступове послаблення звучання.
3. Вокально-хорові вправи.
— А чи можемо це проспівати? Давайте попробуємо.
(Учитель демонструє спів даної строфи, а потім, визначивши тональність, розспівує класу тональності до мажор).
— А тепер проспіваємо усім класом цю поспівку.
— Хто може скласти свій варіант мелодії? (Учні виконують свої варіанти мелодій).
— Зараз виконаємо цю колядку таким способом: перший ряд співає і - відбиває пульс трикутником, другий ряд — метр маракасами, а третій
— ритм брязкальцями.
4. Розучування пісні «Добрий вечір тобі, пане господарю»
Перш ніж перейти до розучування колядки, варто провести з дітьми бесіду: Споконвіку в Україні зимові свята супроводжувалися численними обрядами, традиціями, звичаями. За допомогою слова, магічного акту люди створювали урочисту обстановку у домі, а також «вертепи», до дійства яких включалися різноманітні колядки та щедрівки.
Зміст колядок — це історія народження Ісуса Христа, шанування Діви Марії, переслідування їх царем Іродом.
Щедрівки старосвітські оспівують красу природи, побажання господаря. Церковні щедрівки дуже схожі за змістом з колядками. Хлопці і дівчата ходили від хати до хати, співаючи з дійством. На Різдво вони були колядниками, а на Щедрий вечір — щедрівниками.
Слово «коляда» — є похідним від слова «колєнда», що означає календар, тобто колядки виконуються тільки у зимовий період календаря.
Звертаю увагу дітей на святковий стіл і проводжу з дітьми бесіду про «святу вечерю», звичаї, обряди, які існують у їхніх сім’ях.
Коляду демонструю на всіх куплетах, з усіма динамічними відтінками, що створюють музичний образ даного твору.
Добрий вечір тобі, пане господарю!
Колядка
Повільно
Застеляйте столи та все килимами. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
Та кладіть калачі з ярої пшениці. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
Бо прийдуть до тебе три празники в гості. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той перший празник — то Різдво Христове. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той другий празник — Василя Святого. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
А той третій празник — Святе Водохреща. Радуйся.
Приспів: Ой радуйся, земле, син Божий народився. Двічі
— Усі ви уважно послухали колядку. Яку динаміку я використала співаючи цей твір?
— У якому темпі прозвучала пісня?
— Який лад? (Учитель роздає тексти пісень, діти визначають тональність і розспівуються у даній тональності).
Розучую пісню з дітьми по фразах, на слух, з голосу учителя, звертаю увагу на подачу чистого, яскравого звука, протяжного співу, не прискорюючи темпу.
5. Використання зображувальної діяльності.
— Всі ви, діти, дуже любите святкувати Різдвяні свята. Я хочу, щоб ви зобразили свої враження у різних видах діяльності: хто добре малює — намалювати малюнок; хто ліпить — зліпити улюблений персонаж; хтось опише своїми словами або у формі вірша. Допоможе вам при цьому твір П. Чайковського «Святки», слухайте його уважно і працюйте.
(Діти працюють, а потім кращі роботи оцінюються).
6. Слухання музики.
— Чи веселими були би свята, якби не було пісень-колядок? За допомогою колядок і щедрівок колядники викликали господарів з хати, а ті пригощали колядників гостинцями: пампушки, цукерки, булочки.
— Що і кого люди прославляли в колядках?
— Чому весь народ святкує Різдво?
— Що ви знаєте про народження Ісуса Христа?
(Читаю главу з «Біблії").
— А тепер послухайте колядку «Спи, Ісусе».
Потім проводжу бесіду за прослуханим твором:
— Як можна інакше назвати цю колядку? Чи може вона бути колисковою?
— Який характер твору?
— На якій динаміці вона виконується?
— Хто хоче виконати свою улюблену колядку чи щедрівку? (Діти виконують).
7. Підсумок уроку.
8. Домашнє завдання: повторити знайомі колядки, віншування, намалювати малюнок до колядки «Спи, Ісусе».