Уроки музики 5-8 класи
5 КЛАС
Тема 1. Музика і мистецтво слова
Урок 1
Тема уроку. Повторення вивченого у 4 класі, спів вправи. Розучування «Ода пісні», музика О. Антоненка. Слухання музики. Вокаліз С.Рахманінова.
Мета уроку: поглиблювати теоретичні знання учнів та навчити застосовувати їх на практиці; розвивати навички і уміння слухати музичний твір і вміння його охарактеризувати; виховувати любов до пісні.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, фонограма, магнітофон, музичний інструмент, портрет С. Рахманінова.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
Бесіда-розповідь:
Діти, сьогодні наш урок ми присвятимо пісні, оскільки
Співають їх всюди, дорослі і діти
Співають на святах, а може, і ні.
У пісні є радість, натхнення і гордість,
Пісні українські всім нам до душі.
Пісня... Вона супроводить нас ціле життя. Що ж у ній-за диво таке, що за вогонь, яка сила незмірна таїться у ній, надихаючи на творчість, працю, кидаючи у бій... Пісня — розповідь. Пісня — клич. Реквієм. Освідчення. І романс, і притча, і марш, і гімн.
В горі і радості, в праці і відпочинку ти розцвічуєш наше життя, робиш його запашним, поетичним, легким, світлим.
Пісня — одна з найдавніших форм народної творчості. Вона передавалась із покоління до покоління. Минали роки, змінювалися люди, а пісня не старіла і жила в народі, даруючи всім дивовижні мелодії, сповнені любові до свого краю, його мови, культури.
Велике значення для пісні має слово. Якщо поетичну думку поєднати з музикою, вона стає доступнішою, глибше розкриває її характер та поетичний образ. Отож, ми вивчимо сьогодні з вами пісню Олександра Антоняка, яка має назву «Ода пісні». Ода — це урочиста величальна пісня. Але спочатку розспіваємось з вами.
III.
1. Спів поспівки по півтону вверх.
2. Вправа для розвитку правильного дихання (протяжний спів на довгих нотах).
Ода пісні
Музика О. Антоняка
Слова А. Орел
Повільно
2. Струмками в річку голоси течуть,
Та без душі вони так мало значать,
А пісню ту далеко й довго чуть,
В якій сміються пристрасті і плачуть.
Приспів:
Пісні слава за ніжність і силу,
Хай летить понад світом вона,
В ній народної вольності крила,
України душа чарівна.
3. То ж над землею лийся, пісне, знов,
Сій між людьми краси й добра насіння,
Гнів заколисуй і неси любов
Із покоління в нові покоління.
IV. Художній показ пісні ілюструю на всіх куплетах, після чого здійснюю характеристику пісні у формі бесіди:
— У якому характері прозвучала пісня?
— Яка основна думка слів пісні?
— Якими словами возвеличується вона?
— Погляньте, діти, на нотний текст пісні і визначте її розмір. Що він означає? (Тривалість нот у такті).
— Лад... Чому мажорний?
— Як називається такий вступ у пісні?
— Що таке затакт?
— У якій формі написана пісня?
— Двочастинна, бо має заспів і приспів.
Розучую пісню за нотним текстом по фразах, звертаючи увагу на «ауфтакт», початок та закінчення фраз.
V. Слухання музики повинно бути тісно пов’язане з даною темою.
— Пісня лунає зі словами.
— Чи можливе існування пісень без слів?
— Так, а тоді пригадайте відомі пісенні мелодії без слів.
— Мелодія, яка виконується голосом без слів, називається вокалізом. Прикладом такої музики є «Вокаліз» російського композитора Сергія Рахманінова. Це був дуже обдарований композитор, який у 9 років уже вступив у консерваторію. Його вчитель був до нього дуже суворий, але завдяки йому С. Рахманінов став великим піаністом, і змалку почав писати свої твори. Тож послухайте «Вокаліз» цього композитора і дайте відповіді на питання:
— Що хотів передати композитор цією мелодією?
— Які почуття у вас вона викликає?
— Які засоби музичної виразності він використав?
Повторне слухання.
VI. Підсумок уроку.