Уроки музики 5-8 класи
5 КЛАС
Тема 4. Музика та візуальні образи
Урок 24
Тема уроку. Мінорний лад, сольфеджування вправи. Робота над піснею ”По діброві вітер виє”. Слухання музики. ”Бандуристе, орле сизий”. Т.Шевченко
Мета уроку: навчити учнів визначати лади та вміти їх проінтонувати; розвивати ладо — тональний слух та вокальні навички; виховувати інтерес до кобзарського мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: баян, магнітофон, аудіо-запис, репродукція картини К. Трутовського «Кобзар над Дніпром».
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування та імпровізація на заданий текст.
Давайте розспіваємося з вами на цій поспівці і зразу ж визначимо її лад (Мажорний). А тепер ваше завдання закінчити музичне речення, придумавши мелодію до другого рядка:
Там збирає дівчинонька льон дрібненький.
Проплескайте ритм другого рядка і запишіть.
(Звучить настройка, діти співають тонічний тризвук, спів за «рухомою нотою" та імпровізують на заданий текст. Кращий варіант співають усі разом і записують у свої зошити).
— А тепер, діти, подумайте, як би прозвучало це речення у мінорі. Що потрібно зробити, щоб прозвучав мінор?
У мінорі відстань між II - III, V - VI ст. найменша — півтону, III ступінь звучить на півтону нижче. Отже, наша поспівочка буде починатися мінорним тризвуком.
— Давайте всю поспівочку виконаємо у мінорі.
(Звучить настройка, діти співають).
III. При роботі над піснею звертаю увагу дітей на початок, який побудований також на стійких ступенях ре мінору
А далі працюю над вивченням пісні в цілому, у спокійному характері передаючи журливий настрій. Звук повинен бути плавний, протяжний, слова вимовлятися чітко.
IV. Слухання музики.
Бесіда.
Образ Кобзаря (Т.Шевченка) митці різних видів, мистецтва бачили по-своєму і відображали це у своїх творах. Але коли придивитися до картин художників та послухати твори українських композиторів, які писали музику до «Кобзаря», то можна помітити, що їхні погляди збігаються, вони переживають однаково і все відтворюють у своїх творах. Вам уже відомо, що М. Лисенко написав музику до «Кобзаря» і що вона споріднена з картиною М. Божія «Думи мої».
Серед художніх полотен шевченківської тематики виділяється картина «Добзар над Дніпром» Костянтина Трутовського, в якій він бачить образ поета як народного співця-бандуриста. Про кобзарське мистецтво вам також уже відомо. Ви знаєте, що це були народні співці та музиканти, які супроводили спів грою на кобзі або бандурі і пропагували визвольні ідеї. Т. Шевченко дуже любив слухати їхній спів, бо «там була правда». Сьогодні ми з вами послухаємо українську народну пісню на слова Т. Шевченка «Бандуристе, орле сизий» і розглянемо репродукцію картини К. Трутовського.
(Діти слухають твір і дають відповіді на запитання).
Бесіда за запитаннями:
— Чому Т. Шевченка називають Кобзарем?
— Що об’єднує зміст пісні з каргиною?
— Які картини про кобзарів ви ще бачили?
— Які роздуми охопили кобзаря?
V. Підсумок уроку.