Уроки музики 5-8 класи
5 КЛАС
Тема 4. Музика та візуальні образи
Урок 26
Тема уроку. Повторення вивчених пісень. Музична вікторина
Мета уроку: повторити та узагальнити весь матеріал, який учні засвоїли, вивчаючи дану тему; розвивати у дітей ладо-тональний слух та музичну пам’ять; виховувати любов до мистецтва.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фортепіано, магнітофон, аудіо-записи, портрети композиторів та репродукції художників.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми.
II. Розспівування.
1. Спів поспівки по півтону вище.
2. Вправа на довгих звуках з метою вироблення навичок ланцюгового дихання.
III. Повторення вивчених пісень.
1. Слово вчителя
Давайте пригадаємо, які пісні ми вивчили протягом кількох уроків і хто їхній автор («Біла казка» О. Янушкевича, українська народна пісня «В Чорне море...», українська народна пісня «По діброві вітер виє» пісня-веснянка «Благослови, мати«). Всі вони різні за тематикою, але їх об’єднує прекрасна музика, чи то народна, чи то авторська. Кожна пісня по-своєму гарна, по-своєму відображає зміст тексту і тісно з ним пов’язана. То ж виконаємо хором українську народну пісню «В Чорне море наш Дніпро тече».
— Хто хоче заспівати пісню «По діброві вітер виє»?
(Викликаю до дошки кілька дітей).
Після виконання пісень бесіда за запитаннями:
— Що таке лад?
— Які є види ладів?
— Чим характерний мажор?
— Які ви знаєте знаки альтерації?
— Які є засоби виразності музики?
— Що робить крапка біля ноти?
— Що таке тон, півтон?
2. Повторення пісні В. Шаїнського «Голубий вагон».
3. Опрацьовування характеру виконання пісні-веснянки «Благослови, мати» і виконання її хором.
IV. Музично-ритмічні рухи.
Пісня-гра «Подоляночка».
V. Слухання музики можна провести у вигляді вікторини.
На дошці портрети композиторів:
1. І. Карабиця.
2. М. Лисенка.
3. Т. Шевченка
і репродукції картин:
1. М. Дерегус , Дума про козака-бандуриста».
2. М. Божій «Думи мої».
3. К. Трутовський «Кобзар над Дніпром».
Бесіда за запитаннями:
— Що спільного між цими творами музики та живопису?
(Образ поета як народного співця-бандуриста).
— Які твори найбільш співзвучні з побаченими репродукціями?
(Діти слухають уривки названих творів: І. Карабиця «Дума», Т.Шевченко «Думи мої», «Бандуристе, орле сизий»).
— Розкрийте взаємозв’язок музичних та візуальних образів.
VI. Підсумок уроку.