Уроки музики 5-8 класи
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 24
Тема уроку. Змінний розмір. Робота над піснею ”Веснянка”. Слухання музики. Г. Свиридов. Сюїта № 6 ”Час, уперед”
Мета уроку: закріпити з учнями поняття «змінний розмір» та його використання у музичних творах; розвивати у дітей музично-ритмічний слух та вокально-хорові навички; виховувати інтерес до музики, любов до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиця, магнітофон, аудіо-запис, фортепіано, портрет Г. Сковороди.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми та мети уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
Діти, згадайте, на минулому уроці я наголошувала, що крім перемінних ладів, у музичних творах може бути змінний розмір, як ось, наприклад, у вправі, яка написана на дошці.
— Як змінюється тут розмір? (Спочатку 3/4, потім 4/4, ізнову 3/4 на 4/4).
— Давайте проплескаємо цю вправу, називаючи склади ритму або 1і 2і 3і 4і, а потім словами.
У змінному розмірі написана пісня «Ой у лузі червона калина». Давайте згадаємо її.
III. Розспівування та робота над піснею В. Філіпенка «Веснянка».
Працюю над диханням, дикцією, чистотою інтонування. Виконуємо пісню у стриманому темпі, не дуже голосно, але грайливо і радісно.
IV. Слухання музики.
1. Бесіда.
Сьогодні, діти, ми з вами познайомимося з творчістю композитора XX сх. Музика XX ст. зазнала значних змін. Це джазова музика, симфонії Д. Шостаковича, оперети І. Кальмана. Митці XX ст. завжди були в авангарді подій і своїм мистецтвом відображали дійсність. Таким був російський композитор Георгій Свиридов, який створив власний яскравий стиль у музиці - це кантати, ораторії, симфонічні поеми, вокальні цикли і пісні. Особливо глибокою є його музика до кінофільмів «Заметіль» та «Час, уперед».
Сьогодні послухайте VI частину сюїти з музикою до кінофільму «Час, уперед» Це розповідь про мужніх людей, які будували на Уралі місто Магнітогорська Сюїта складається з шести частин, різних за характером та змістом.
2. Діти слухають VI частину сюїти і думають, чому композитор так назвав її і чим скористався, якими засобами музичної виразності, щоб зобразити час, який рухається уперед.
3. Характеристика прослуханого.
V. Підсумок уроку.