Уроки музики 5-8 класи
6 КЛАС
Тема 2. Я і музика
Урок 32
Тема уроку. Сольфеджування вправи у змінному розмірі. Робота над українською народною піснею ”Коломийки”.
Слухання музики. Імпровізація на буковинські народні мелодії
Мета уроку: закріпити з дітьми поняття «змінний розмір» на мелодичній вправі; розвивати музично - ритмічний слух та співацькі навички; виховувати інтерес до української народної музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, фортепіано.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
III. Сольфеджування вправи.
1. Характеристика вправи.
— Що характерно для вправи?
(Те, що розміри тут чергуються 2/4 3/4 2/4 3/4).
— Як такий розмір називається?
(Змінний).
— Охарактеризуйте II і IV такти.
(Тут синкопа).
— Що таке синкопа?
2. Сольмізація вправи.
3. Настройка.
4. Сольфеджування вправи. Бажаючих опитую на оцінку.
IV. Роботу над українською народною піснею «Коломийки» продовжую, звертаючи увагу дітей на порядок куплетів та тональність, в яких вони написані.
Коли діти добре вивчили текст пісні, пропоную заспівати її з танцювальними , рухами.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Діти, перш ніж послухати «Концертну імпровізацію», ми повинні згадати, що ж таке імпровізація.
Імпровізація — це складання музики без попередньої підготовки. Народні співаки, інструменталісти розвивають наспіви в процесі виконання.
Досить часто ви можете почути твори, основна мелодія яких піддасться ритмічним, динамічним змінам, а її окремі частини можуть виконуватися у різних регістрах, розширюючи цим тембральну палітру музики. Усе це надає музичним творам варіаційного викладу. Даний твір набуває інструментальної риси, але зберігає при цьому свою мелодичну та ладово — інтонаційну основу.
Відомо, що найдавнішими музичними інструментами в Україні були сопілка, волинка, трембіта, кобза, бандура, цимбали, скрипка. Усі вони входили до складу «троїстої музики», які й виконували значні за обсягом і досить складні музичні твори. Послухайте «Концертну імпровізацію» на буковинські народні мелодії у виконанні оркестру народних інструментів і визначте за тембром, які інструменти оркестру ви чуєте.
2. Слухання твору.
3. Характеристика почутого.
— Чим відрізняється симфонічна музика від інструментальної?
— Які почуття викликає почутий музичний твір?
4. Повторне слухання.
V. Підсумок уроку.