Уроки музики 5-8 класи
5 КЛАС
Тема 1. Музика і мистецтво слова.
Урок 6
Тема уроку. Музична фраза, речення, визначення на слух. Робота над піснею ”Засвіт встали козаченьки”.
Слухання. Хор ”Звідки приємний та ніжний той дзвін” з опери ”Чарівна флейта” В. А. Моцарта
Мета уроку: поглибити та закріпити з дітьми будову музичного твору на прикладі знайомих пісень; розвивати у дітей музичну пам’ять і спостережливість; виховувати інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: нотний текст пісні, аудіо-запис, магнітофон, портрет В. А. Моцарта.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
Спів вправи по півтонах вище.
III. Актуалізація опорних знань.
— Діти, я зараз виконаю уривочок знайомої пісні, а ви послухайте (уривок пісні «Вийди, вийди, Іванку").
— Чи всю пісню ви почули?
(Ні).
— А як називається ця частина твору?
(Музична фраза).
— Хто скаже, що таке музична фраза.
(Музична фраза — частина речення, яка не має повного розвитку).
— А хто завершить музичну думку, тобто музичне речення? (Відповіді учнів).
— А тепер визначимо першу фразу пісні «Засвіт встали козаченьки».
— А тепер проспівайте ціле речення.
IV. Роботу над піснею «Засвіт встали козаченьки» продовжую розучуванням всіх інших куплетів по фразах, наголошуючи учням — де фраза, де музичне речення.
Під час співу звертаю увагу учнів на ланцюгове дихання, чистоту інтонування, спів без крику у певному темпі.
V. Музично-ритмічні рухи.
Спів пісні з маршируванням.
VI. Слухання музики.
1. Бесіда:
— Діти, з творчістю цього композитора ви знайомилися у молодших класах.
— Кого ви бачите на портреті?
(Це австрійський композитор, який залишив у спадок твори різних жанрів: сонати, концерти, опери. Музика композитора розкриває внутрішній світ людини, її переживання, настрій).
— Сьогодні ми послухаємо хор «Звідки приємний та ніжний той дзвін» з опери,Чарівна флейта». Це опера — казка про мудрість, добро, справедливість, присвячена вічній темі кохання.
— Давайте згадаємо, що таке опера.
— Що таке лібрето? (Літературний текст до опери).
— Який оркестр супроводжує оперу? (Симфонічний).
— А тепер уважно послухайте уривок з опери і дайте відповіді на питання:
— Який хор її виконує?
— Що характерно для виконання цього твору?
— Як називається такий спів?
VII. Підсумок уроку.