Уроки музики 5-8 класи
7 КЛАС
Тема 2. Композиція музичного твору
Урок 21
Тема уроку. Метрична будова мелодії. Розучування пісні П. Татарченка ”Гей, ви, козаченьки”. Слухання музики. Л. ван Бетховен. Увертюра ”Егмонт”
Мета уроку: поглибити знання учнів про метричну будову музичних творів та закріпити на практиці; розвивати у дітей метро-ритмічний слух та музичну пам’ять; виховувати любов та інтерес до музики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: магнітофон, аудіо-запис, нотний текст пісні, портрет композитора Л. ван Бетховена.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Музичне вітання.
2. Оголошення теми уроку.
II. Розспівування.
III. Актуалізація опорних знань учнів.
— З наведених вправ ви помітили різницю у виконанні?
(Так, ба вони написані у різних розмірах).
— Яких властивостей та характеру набуває мелодія залежно від розміру і ритму?
— За яким принципом класифікується співвідношення тривалостей. (Двох або трьох долей в одному такті, де перша доля завжди наголошена. Інші розміри є похідними або, як їх іще називають, складеними: 4/4; 6/8; 5/4).
IV. Розучування пісні Г. Татарченка «Гей, ви, козаченьки».
1. Вступна бесіда.
Гей, ви, козаченьки
Слова В. Крищенка
Музика Г. Татарченка
В темпі маршу
А прийшла лиха година, —
Впав козак наш у траві,
Щоб іскрилась Україна
На гетьманській булаві.
Обросила землю рана
Із козацького чола,
Щоб неправда помирала,
Щоби правдонька жила.
Приспів:
Гей, ви, козаченьки — вітер в чистім полі,
Научіть нащадків так любити волю.
Гей, ви козаченьки — спомин з м’яти-рути,
Научіть минулу славу повернути. Двічі
На початку 16 ст. зароджується козацтво. Уі середині того ж століття формується Запорізька Січ — оплот козацької вольниці. Козаки взяли на себе обов’язок захищати українські землі від усяких нападників. І до цієї пори слава про козаків живе, народ створює про них пісні, де прославляє мужнє козацтво, їх ватажків: Дорошенка, Сагайдачного, Мазепи.
Пісня «Гей, ви, козаченьки» написана сучасними авторами: слова Вадима Крищенка, музика Геннадія Татарченка.
2. Художній показ пісні.
3. Характеристика прослуханого.
4. Розучую пісню по фразах за нотним текстом. Визначаємо з учнями темп, що характерний для розміру 4/4, а також пунктирний ритм.
V. Слухання музики.
1. Вступна бесіда.
Сьогодні ми з вами послухаємо увертюру «Егмонт» Л.Бетховена. Ми її вже слухали, але сьогодні розглянемо другий аспект твору — його драматургію, тобто втілення драматичної дії, де досить виразно виступають два протиріччя: образ іспанських гнобителів, виражений акордами старовинного танцю сарабанди, та образ пригнобленого народу з характерними мелодичними інтонаціями.
Отже, два чинники складають драматургію музичного твору - подібність і контраст.
2. Слухання твору та визначення:
— Що драматизує розвиток музики?
— Якими засобами композитор виражає непримиренну боротьбу народу?
— Який характер оригіналу музичного твору?
— Які почуття він виражає?
3. Характеристика прослуханого.
(Думки учнів про почутий твір).
VI. Підсумок уроку.