МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 5 КЛАС
Конспекти уроків
І семестр
Урок 14. НАРОДНІ ТАНЦІ (ПРОДОВЖЕННЯ)
Мета: познайомити дітей з народними танцями різних країн. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики, повагу до народної музики інших країн.
Вступ
Народні танці в кожній країні має свої певні особливості, що залежить від менталітету народу. Тож, продовжуємо нашу танцювальну подорож.
Народні танці
Кожен народ має свої танці, які є своєрідною візитною карткою країни. Так, найвідомішими є польські танці – полонез, мазурка, краков’як, угорський – чардаш, грузинський – лезгинка, іспанські – болеро та фламенко, російські – бариня, камаринська, кадриль.
Полонез – це урочистий танець-хода, який виконується в помірному темпі. Спочатку це був народний танець, яким розпочиналися сільські свята. Він також виконувався під час повернення селян з польових робіт; супроводжувався невеликим інструментальним ансамблем, який іноді складався лише зі скрипалів. Пізніше полонезом за традицією розпочинали бали, підкреслюючи урочистий, піднесений характер свята.
Усім відомий угорський танець чардаш. Він складається з двох частин.: Повільної, патетичної та швидкої, стрімкої. Чардаш танцюють чоловіки і жінки. Жінки одягнені в традиційні широкі спідниці, зазвичай червоного кольору, які під час кружляння набувають характерної форми.
Надзвичайно темпераментною є грузинська лезгинка. Образи, які використовують у ній танцюристи, вражають уяву навіть досвідчених глядачів. Дівчина рухається в образі «лебедя», зачаровуючи граціозною поставою і плавними рухами рук. Хлопець рухається в образі «орла», чергуючи повільний і стрімкий темпи, які дівчина має враховувати, змінюючи темп виконання свого танцю.
Надзвичайно колоритні за своїми мелодіями й особливо ритмами народні танці Іспанії, зокрема болеро. Цей темпераментний танок виконується із супроводом гітари та кастаньєт.
Відомими російськими танцями є бариня, камаринська, кадриль. Характерною особливістю російського танцю є водіння хороводів. І це не випадково. Коло, його кругова композиція – подоба сонця – бере початок із старовинних обрядів та ігрищ слов’ян, що поклонялися могутньому богу сонця Ярилу.
Слухання. Вітторіо Монті, «Чардаш» для скрипки і фортепіано
Аналіз прослуханого твору
Який характер танцю? Скільки частин у творі? Які за характером ці частини? З поданих слів оберіть тв., які характеризують чардаш: запальний, бурхливий, мрійливий, повільний, швидкий, маршоподібний.
Слухання. А.Хачатурян, лезгинка з балету «Гаяне»
Порівняйте прослухані танці. У чому їх особливості? Які засоби музичної виразності підкреслюють їх характерні риси?
Відомості про композитора
Арам Ілліч Хачатурян (1903-1978) – вірменський композитор, диригент, педагог. До 19 років він не знав нотної грамоти, не чув симфонічного оркестру, не відвідував оперних і балетних вистав. Але музика постійно звучала в його родині. З малих років Арам слухав майстерний спів батька під акомпанемент народних інструментів, рідні вірменські пісні, які співала мати. Хлопчик не міг не полюбити музику. Враження дитинства, тонке відчуття і прихильність до народної музики Кавказу – через багато років усе це проявилось у його творчості. Музичну освіту здобув у Московській консерваторії, писав музику в різних жанрах. У спадщині композитора – балети «Гаяне» і «Спартак», інструментальні концерти, п’єси для віолончелі та фортепіано, музика до кінофільмів.
Демонстрація французької народної пісні «Танець каченят»
Розучування французької народної пісні «Танець каченят»
1. Я веселе каченя,
Бо танцюю я щодня
І співаю я щодня:
«Кря-кря, кря-кря!»
Подивіться, бегемот,
Величезний бегемот
Дуже розкриває рот:
«Кря-кря, кря-кря!»
Приспів:
Радісно навколо,
Безтурботно нам.
Йди до нас у коло
І стань маленьким ти каченям!
2. Слід за мною, раз-два-три.
Мій танок ти повтори,
Усі рухи повтори,
Ось так, ось так.
І гойдається трава,
Нашу пісеньку співа,
Дуже весело співа:
«Кря-кря, кря-кря!»
Приспів.
Виконання норвезької народної пісні «Чарівний смичок»
Підсумки уроку
Ось і завершили нашу цікаву танцювальну подорож. Танець, як і пісня, є уособленням народу, його духу, почуттів.
Домашнє завдання (за бажанням)
Перегляньте приклади африканських та японських народних танців у Інтернеті та визначте їхні характерні особливості.