МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 5 КЛАС
Конспекти уроків

І семестр


Урок 2. ЯК ВИНИКЛА МУЗИКА (ПРОДОВЖЕННЯ)


Мета: ознайомити дітей з тим, як виникла музика. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.


Вступ

На минулому уроці ми з’ясували, що першими виникли ударні інструменти. А як же виникли духові та інші групи інструментів?


Виникнення духових інструментів

Зрозуміло, що за допомогою різних музичних звучань можна розповісти набагато більше і цікавіше, ніж звуками лише одного інструмента.

У своїх піснях і танцях первісна людина розповідала про небезпечне полювання, криваві сутички зі звірями. Вона описувала таємничий і страшний ліс, де співають небачені птахи, передавала у звуках і дзюрчання струмка, і гуркіт грози…

Як же виникли духові інструменти? Випадково зазвучало від подуву вітру порожнє стебло очерету. Людина помітила це і навчилася робити інструменти, звук яких утворюється від вдування повітря в трубку.

Духові інструменти також почали створювати із кісток тварин, у яких просвердлювали отвори.

До речі, про очерет, який заспівав, складено багато казок, легенд. Пригадаємо одну з них.


Легенда

Одного разу, як розповідає давня легенда, бог лісів Пан зустрів прекрасну діву Сирингу і закохався в неї з першого погляду. Пан, голова якого була увінчана ріжками, а ноги з копитцями, не сподобався Сиринзі. І вона кинулася від нього геть. Пан помчав за нею і майже наздогнав на березі Річки. Але Сиринга звернулася до Ріки з благанням, щоб та вкрила її від козлоногого Пана. Почула річка благання Сиринги і перетворила її на очерет. Сумний Пан вирізав з очерету співучу сопілку і з того часу не розлучався з нею…


Виникнення струнних інструментів

А як могли виникнути струнні інструменти? Випускаючи стрілу з мисливського лука, людина почула чарівний звук, і зазвучала струна.

Так у різних куточках планети з'являлися різноманітні музичні інструменти, що наслідували природу: одні – спів пташок, інші – шум морської хвилі або завивання вітру.

    

Слухання. Спів пташок

Слухання. Луї Клод Дакен, «Зозуля»

Аналіз твору

Порівняйте «музику природи з музичним твором.

Якими музичними засобами можна імітувати звуки довкілля?

Спробуйте передати за допомогою музичної інтонації спів пташки.


Творче завдання

Спробуйте утворити музичний інструмент із звичайної ручки або інших предметів, що вас оточують. Подумайте, як це зробити.


Розучування пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової


Підсумки уроку

Перші музичні інструменти звичайно були дуже простими, примітивними. Але їх виникнення стало величезним кроком у розвитку як самої людини, так і музичного мистецтва взагалі.


Домашнє завдання

Знайдіть цікаву легенду або казку про музичні інструменти, розкажіть її однокласникам.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити