МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 5 КЛАС
Конспекти уроків

І семестр


Урок 8. ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ. У ВІНОЧКУ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ


Мета: розглянути народну музику різних країн. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.


Вступ

Пісню називають душею народу. Вона – унікальний феномен, який супроводжує людину від її народження протягом усього життя. З давніх-давен людина розповідала в піснях про все те, що її оточувало, хвилювало. З народної пісні ми дізнаємося про побут, родинне життя, традиції та обряди народу. Величезна кількість пісень, різних за жанрами, й нині зберігається в пам’яті людей і передається від покоління до покоління.


У віночку народних пісень

Кожен народ у світі має свою особливу – народну – музику, в якій відображається його історія, природа і доля. Мабуть, неможливо зрозуміти той чи інший народ, якщо не почуєш народних пісень.

Своєрідність африканської народної пісні відображено у музичному діалозі: один виконавець співає або грає фразу, а інші – імпровізують музичну відповідь на неї.

Україна здавна славиться своїми піснями. Талановитий народ створив унікальне розмаїття історичних і побутових, ліричних і жартівливих, танцювальних і дитячих пісень. Музика і спів супроводжували роботу і відпочинок, свято і церковну службу.

Родинні пісні відтворюють все розмаїття людського життя. Ніжні мелодії колискових дитина вперше чує від матусі. На весіллі співають весільні пісні. У ліричних піснях оспівується кохання, а негативні риси – лінь, байдужість, недбалість – висміюються у жартівливих або сатиричних піснях.


Слухання. Французька народна пісня «Братик Яків»

Слухання. Українська народна пісня «Дівка Явдошка»


Аналіз прослуханих творів

Порівняйте пісні. Які їх особливості? Про що вони розповідають? Що висміюється в цих піснях? Який характер пісень? До якого жанру їх можна віднести? Які риси характерні для народної пісні?

Пригадайте інші жартівливі народні пісні, які ви знаєте. Про що в них співається?


Творче завдання

Яку з українських народних пісень, що співалися в родині або у школі, можна інсценувати? Виконайте її з однокласниками «в ролях».


Демонстрація української народної пісні «Чи не той то Омелько»


Розучування української народної пісні «Чи не той то Омелько»


1. Чи не той то Омелько, (3р)

Що жне жито помаленьку.


2. Цілу жменю до смерку (3р)

Жне Омелько в холодку.


3. Він нажав пів снопа, (3р)

Та й хвалиться, що копа.


4. Він нажав цілий сніп, (3р)

Та й говорить – десять кіп.


5. А він жита не жав, (3р)

В борозенці лежав.


6. А як сяде за обід – (3р)

Із Омелька ллється піт.


7. Пообідавши, Омеля (3р)

Завалився спать в постелю…


8. Ти ледачий, наче пень, (3р)

Жменю жнеш за цілий день.


Виконання пісні «Золота зіронька», Н. Май


Підсумки уроку

Без народної пісні не може існувати народ. Пісня – це важлива сторінка в житті кожної людини. Тож давайте йти дорогами життя разом з піснею.


Домашнє завдання

Заспівати українську народну пісню, яку люблять у вас в родині.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити