МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 5 КЛАС
Конспекти уроків

І семестр


Урок 9. ПІСНЯ-ДУША НАРОДУ. КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ


Мета: познайомити дітей з календарно-обрядовими піснями. Прививати любов до української культури та звичаїв. Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.


Вступ

У прадавні часи люди обожнювали сили природи, вірили в те, що магічними діями можна домогтися кращого врожаю.

Існували пісні, які співалися під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно пов’язані зі стародавніми язичницькими віруваннями. Наші пращури-слов’яни вірили в сили природи, в духів. Вони вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на природні стихії: викликати дощ чи вимолити в сонечка тепла.


Види календарно-обрядових пісень

У кожну пору року виконувалися особливі календарно-обрядові пісні. Вони повинні були забезпечити успіхи людини в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад: на сільських майданах і галявинах співали веснянки і гаївки, під час Зелених свят – русальні пісні, на Івана Купала – купальські. Пісня жнив люди співали жниварські, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай.


Слухання. Календарно-обрядові пісні (на вибір вчителя)


Аналіз прослуханих творів

До якої пори року належать ці пісні?

Що вас вражає в цій музиці?

Що ви уявляєте, слухаючи її?


Розучування української народної пісні «Чи не той то Омелько»

Виконання пісні «Золота зіронька», Н. Май


Підсумки уроку

Календарно-обрядові пісні – це картина життя українського народу, його вірувань, сподівань, надій.


Домашнє завдання (за бажанням)

Дізнайтеся у дорослих, які календарно-обрядові пісні або пісні-ігри вони знають. Чи співали вони їх, коли були маленькими? Які правила виконання цих пісень запам’ятали? Разом підготуйте розповідь «Улюблена українська народна пісня моєї родини».

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити