МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО 5 КЛАС
Конспекти уроків

І семестр


Урок 9. ПІСНЯ-ДУША НАРОДУ. КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ


Мета: познайомити дітей з календарно-обрядовими піснями. Прививати любов до української культури та звичаїв. Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.


Вступ

У прадавні часи люди обожнювали сили природи, вірили в те, що магічними діями можна домогтися кращого врожаю.

Існували пісні, які співалися під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно пов’язані зі стародавніми язичницькими віруваннями. Наші пращури-слов’яни вірили в сили природи, в духів. Вони вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на природні стихії: викликати дощ чи вимолити в сонечка тепла.


Види календарно-обрядових пісень

У кожну пору року виконувалися особливі календарно-обрядові пісні. Вони повинні були забезпечити успіхи людини в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад: на сільських майданах і галявинах співали веснянки і гаївки, під час Зелених свят – русальні пісні, на Івана Купала – купальські. Пісня жнив люди співали жниварські, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай.


Слухання. Календарно-обрядові пісні (на вибір вчителя)


Аналіз прослуханих творів

До якої пори року належать ці пісні?

Що вас вражає в цій музиці?

Що ви уявляєте, слухаючи її?


Розучування української народної пісні «Чи не той то Омелько»

Виконання пісні «Золота зіронька», Н. Май


Підсумки уроку

Календарно-обрядові пісні – це картина життя українського народу, його вірувань, сподівань, надій.


Домашнє завдання (за бажанням)

Дізнайтеся у дорослих, які календарно-обрядові пісні або пісні-ігри вони знають. Чи співали вони їх, коли були маленькими? Які правила виконання цих пісень запам’ятали? Разом підготуйте розповідь «Улюблена українська народна пісня моєї родини».


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити