УСІ УРОКИ ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 КЛАС

СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ


Урок 14

Тема. Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність


Мета: дати учням уявлення про ознаки живих організмів та умови, необхідні для життя; розповісти про різноманітність живих організмів; розширювати світогляд; розвивати увагу, пам'ять; виховувати дбайливе ставлення до рідної природи.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

►► Вправа «Погода»

—    Яка зараз пора року?

—    Який місяць?

—    Яке число?

—    Тепло чи холодно надворі?

—    Який стан неба?

—    Яка температура повітря?

—    Чи були сьогодні протягом дня опади?


II. Повідомлення теми і мети уроку

—    Сьогодні на уроці ми згадаємо, якою буває природа, навчимося відрізняти живі організми від неживих тіл природи, розглянемо умови, необхідні для життя всього живого і різноманітність живих організмів.


III. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за малюнками

—    У вас на столах лежать картки з малюнками, розподіліть їх на групи. Поясніть, за якою ознакою проводили розподіл.

—    Чому стіл, вертоліт, шуруп, велосипед — речі? (Ці предмети зроблені людьми.)

—    Чому собака, бабка, гриб, волошка — живі природні багатства? (Це рослини і тварини.)

—    Чому камінь, гора, бурулька, хмара — нежива природа?

—    Як відрізнити живе від неживого? (Діти висловлюють припущення)

2. Ознайомлення з ознаками живих організмів

—    Для прикладу розглянемо кімнатні рослини, що стоять на вікнах: за рік вони виросли, мають більше листя, вони стали вищими. А ріст — це одна з ознак усього живого. Живі істоти дихають, живляться, ростуть, розмножуються і помирають.

На дошці — схема.



3. Ознайомлення з умовами, необхідними для життя живих організмів

—    А як взаємопов’язані жива і нежива природа?



—    Розгляньте схему на дошці.

—    Що необхідно рослинам і тваринам для життя? (Повітря, вода, їжа, тепло, світло)

Діти розглядають схему і доходять висновку: без тепла і світла, без повітря та води живі істоти не могли б жити.



4. Ознайомлення з різноманітністю живих організмів. Робота над загадками

• Квітка ця на сонце схожа,

На олію вона гожа,

Жовті пелюсточки має,

їх до сонця повертає.

(Соняшник)


• І червона, й соковита,

Та гірка вона все літо.

Припече мороз — вона

Стала добра й смачна. (Калина)


• Мов маленький м’ячик,

Висить, а не скаче,

Рум’яне, гладеньке,

На смак солоденьке. (Яблуко)


• Спритний майстер у стрибках:

На деревах, по гілках.

Вся руда, пухнастий хвіст,

Рідний дім для неї — ліс. (Білка)


• У лісі буває і капелюх має,

На одній нозі стоїть й чекає,

Поки не візьмуть на обід. (Гриб)


• У нашої бабусі

Сидить дід в кожусі,

Проти печі гріється,

Без води умиється. (Кіт)


• Прийшла кума із довгим віником

На бесіду із нашим півником,

Схопила півня на обід

Та й замела мітлою слід. (Лисиця)


• Сонечко в траві зійшло,

Усміхнулось, розцвіло,

Згодом стало біле-біле

І за вітром полетіло. (Кульбаба)


• Хто крилатий, гарний, гожий,

На красиву квітку схожий,

Має довгий хоботок,

П’є нектар ним із квіток? (Метелик)


• По траві повзла змія.

Налякався добре я.

Від гадюки біг чимдуж,

А то виявився... (вуж).

—    Рослини і тварини, які живуть на Земній кулі, надзвичайно різноманітні щодо зовнішніх ознак і способу життя.

►► Фізкультхвилинка


IV. Узагальнення систематизація знань та вмінь учнів

►► Тестування

1) Що належить до живої природи?

а)    Людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;

б)    Сонце, повітря, вода, Земля, людина і те, що створено її руками;

в)    Сонце, небо, хмари, вода, гори, дощ, сніг.

2) До неживої природи належать:

а)    людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;

б)    Сонце, небо, хмари, Земля, гори, камені, вода, дощ, сніг;

в)    Сонце, Земля, повітря, вода, хмари, людина і те, що створено її руками.

3) Чим жива природа відрізняється від неживої?

а)    Усе живе дихає, живиться, росте, розвивається, розмножується, помирає;

б)    усе живе пересувається, росте, радіє, приносить потомство, помирає;

в)    усе живе розмовляє, пересувається, росте, розмножується, помирає.


V. Підсумок уроку

—    Якою буває природа?

—    Як відрізнити живі організми від неживих тіл природи?

—    Які умови необхідні для життя всього живого?

—    Наведіть приклади живих організмів.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити