УСІ УРОКИ ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 КЛАС

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ


Урок 26

Тема. Рослини, їх будова. Практична робота. Вивчення будови рослин


Мета: ознайомити дітей із будовою рослин; з'ясувати значущість кожної частини рослини; виховувати дбайливе ставлення до природи.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

►► Вправа «Погода»

—    Яка зараз пора року?

—    Який місяць?

—    Яке число?

—    Тепло чи холодно надворі?

—    Який стан неба?

—    Яка температура повітря?

—    Чи були сьогодні протягом дня опади?


II. Повідомлення теми і мети уроку

►► Робота над загадками

На дошці — малюнки-відгадки.

• У сукні зеленій стою цілий рік:

Сонечко світить, чи падає сніг.

Голок багато в ґадзівстві тримаю,

Тільки не шию і не вишиваю. (Ялинка)


• Батько тисячу синів має,

Кожному шапочку справляє. (Дуб)

—    За якими ознаками ви дізналися, що це дуб?

—    Які у нього плоди?

—    Хто живиться його плодами?

• І красива, і пахуча

Квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)


• Намистиночки малі

Стебло тягнуть до землі. (Конвалія)


• Я тримаю у долоні Намистиночки червоні.

Ягідка ця кислувата,

На кущі їх так багато! (Порічка)


• Лист різний із оксамита,

Соком ягідка налита.

А для хворої дитини

Кращі ліки — чай з... (малини).


• На кущах росте низенько

Оця ягідка кисленька.

Рвеш, так не подряпай ручки,

Бо на тих кущах колючки. (Аґрус)

—    Назвіть усі ці предмети одним словом. (Рослини)

—    Сьогодні на уроці ми говоритимемо про рослини, зокрема про їх будову.


III. Вивчення нового матеріалу

1. Бесіда про рослини

—    Рослини — це жива чи нежива природа?

—    Доведіть, що це жива природа. (Вони дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають.)

—    Що потрібне рослині для життя? (Світло, тепло, вода, ґрунт, вітер)

—    Що дає світло і тепло? (Сонце)

—    Сонце — це жива або нежива природа?

—    Навіщо рослині світло і тепло?

—    Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)

—    Отже, рослини пов’язані з ґрунтовою вологою.

—    Для чого рослинам потрібен вітер?

—    Вода і вітер — це жива або нежива природа?

Висновок. Жива природа пов’язана з неживою.

2. Практична робота. Вивчення будови рослин

1) Робота з малюнками яблуні, чорної смородини, помідора.

—    Розгляньте малюнок яблуні.

—    Які частини яблуні зображено? (Яблуко, листя, квіти, корінь, стовбур)

—    Які кущі зображені? (Чорна смородина)

—    Назвіть частини цієї рослини. (Ягоди, листя, квіти, корені, стебла)

—    Назвіть частини помідора. (Помідор, листя, квіти, стебло, корінь)

—    Як назвати одним словом яблуко, ягоди смородини, помідор? (Це плоди)

—    Де утворюються плоди? (Плоди утворюються на місці квіток.)

Учитель розрізає яблуко, помідор, ягоду смородини.

—    Що міститься всередині кожного плоду? (Усередині завжди є насіння.)

—    Що є спільного в усіх рослин? (У усіх рослин є корінь, стебло, листя, квітки, плоди і насіння.)

Висновок. Усі рослини мають однакову будову:

•     корінь;

•     стовбур;

•     лист;

•     квітка;

•     плід.

2) Робота в парах.

На кожну парту до уроків розкладають розрізану на частини рослину. Це можуть бути загальновідомі невисокі трав’янисті рослини.

—    Розгляньте окремі частини рослини. Назвіть їх одне одному.

—    Покажіть корінь, стебло, листя, квітку. (Діти беруть до рук кожну частину рослини і показують учителеві.)

—    Складіть їх у такій послідовності, щоб утворилася ціла рослина.

3) Розповідь про значення кожної частини рослини.

—    Навіщо рослині коріння?


РОЗПОВІДЬ ДІДУСЯ КОРЕНЯ

Я сьогодні завітав до вас, щоб ви, діти, почули розповідь дідуся-кореня. У ґрунті міститься велика кількість коріння. Коріння дерев живуть довго — від 50 до 500 років, кущів — від 10 до 20 років, а трав — від 1 року до 20.

Коріння ростуть упродовж усього життя рослини. Вони рухаються між частками ґрунту у пошуках води і мінеральних солей.

Своїм коренем я закріплюю рослину в ґрунті, міцно утримую її. Чим більше рослина, тим більше корінь.

Коренем я дістаю з різних куточків ґрунти воду для рослини з розчиненими в ній мінеральними солями, які відправляю по стволу до гілок і листя.

—    Складемо ланцюжок, що демонструє взаємозв’язок усіх частин рослини.

•     Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)

•     Для чого потрібне листя? (Ловить сонячне проміння, листям рослина дихає.)

•     Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)

—    Як ви вважаєте, чи зможе рослина жити без якої-небудь частини?

Висновок. Усі частини рослини важливі та взаємопов’язані. Це єдиний організм.

►► Фізкультхвилинка


IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів

1 Гра «Третій зайвий»

— Що «зайве»?


image29

(Гілка ялини)

 

2. Робота за малюнками

—    Які рослини тут намальовані? (Помідор, морква)

—    Намалюйте частини рослин, яких бракує.

—    Які частини рослин ви домальовували?

—    Назвіть намальовані частини помідора. Скільки їх?

—    Розкажіть, що ви знаєте про ці рослини.

3. Робота над загадками

• Цвіте синьо, лист зелений,

Квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив —

Його не займає. (Барвінок)


• Стоїть, колихається,

Головою величається,

А торкнеш — кусається. (Будяк)

•     Зубів не має, а кусає. (Кропива)

•     Влітку в шубі, узимку — у шапці. (Дерево)

•     На дереві я родився в кожусі, кожух розірвався, і я на землю впав. (Каштан)

•     Ноги на полі, середина на дворі, голова на столі. (Корінь, стебло, насіння)

• Довгий зелений, добрий солоний,

Добрий і сирий, хто він такий? (Огірок)


• І печуть мене, і варять мене,

І їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля)

 

Сидить баба на грядках,

Вся закутана в хустках. (Капуста)

•     Дівка в коморі, а коса надворі. (Морква)

• Сидить Марушка в семи кожушках,

Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)

•     Що то за голова, що лише зуби й борода? (Голова часнику)

•     Без рук, без ніг, а вилізе на пліт. (Гарбуз)

• Били мене, били, на шматочки порвали,

У воді мочили, по траві валяли.

Одну половину з кашею поїли,

Другу половину — на плечі наділи. (Коноплі)


• Заглядає у віконечко

Зрощене з зерняток сонечко. (Соняшник)


• Росту при дорозі, всім допомагаю.

Лікую тих, хто опіки має. (Подорожник)


• Сам червоний, сахаристий,

Жупан зелений, оксамитний.(Кавун)


• Червона, солодка, запашна,

Росте низько, до землі близько. (Полуниця.)

•     Мене любить кожна юшка, називаюся... (петрушка).

•     Є рослина в нас така, що від неї кінь скака. (Овес)

—    Листя яких рослин людина використовує в їжу?


V. Підсумок уроку

—    Що нового ви дізналися на уроці?

—    Що є спільного у будові рослин?

—    Де утворюються плоди?

—    Для чого рослині корінь, стебло, листя?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити