УСІ УРОКИ ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 КЛАС
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 46
Тема. Водойми рідного краю
Мета: дати учням поняття про водойми рідного краю; учити називати їх; з'ясувати значення водойм рідного краю; формувати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до природи та бережливе ставлення до її багатств.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
►► Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Знайдіть зайве слово.
Річка, гора, океан, озеро, струмок, море, ставок.
— Якою назвою можна об’єднати решту слів?
— Тема нашого уроку — «Водойми рідного краю».
— Що належить до водойм?
— Яких з цих водойм немає в нашому краї?
— Яка із цих водойм найменша, а яка — найбільша?
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь про водойми рідного краю
— Які водойми є в нашому краї, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.
✵ Дзюркочу серед лісу я,
Холодне, гомінке.
Ще здалеку по пісеньці
Впізнаєте мене. (Джерело)
✵ Серед села
Стоїть бочка немала. (Криниця)
✵ Навкруги вода,
А з питвом біда. (Море)
✵ Стоїть корито,
Повне налито. (Ставок)
✵ Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукави має. (Річка)
— Річок на світі багато, і всі вони різні. Але майже кожна річка починається з джерела. Маленькі струмочки зливаються в річки. З малих річечок утворюються великі річки. Вони вбирають у себе підземні води й опади.
— Чим живляться річки?
— Чому вони не переповнюються і не заливають сушу?
— Які річки нашого краю ви знаєте?
— Які озера нашого краю вам відомі?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Розповідь учителя про значення водойм рідного краю
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми? Водойма — це місце відпочинку людей.
Водойма — це будинок для рослин і тварин.
Люди беруть із водойм воду для питва і приготування їжі.
З водойм беруть воду для господарських потреб.
По воді перевозять вантажі.
Воду для роботи беруть заводи і фабрики.
2. Гра «Розшифруй!»
— Назви рослин і тварин водойм сховалися. Знайдіть їх та обведіть.
Ю |
Р |
А |
К |
П |
Д |
Б |
Й |
К |
Л |
А |
Т |
А |
Т |
Т |
Я |
О |
Ч |
Е |
Р |
Е |
Т |
Е |
В |
О |
Д |
О |
М |
І |
Р |
К |
А |
Б |
А |
Р |
Р |
О |
Г |
І |
З |
Г |
Г |
Р |
Е |
Ж |
А |
Б |
А |
Р |
И |
Б |
А |
Ж |
Р |
Я |
С |
К |
А |
Ц |
Е |
Ш |
З |
Ї |
У |
3. Гра «Відгадай»
— Відгадайте, про яку водойму написала дівчинка.
Далеко внизу, оточене віковими ялинами, виблискує воно, кругле, немов чаша. Воно незвичайне не лише формою, але понад усе кольором води. Зеленувато-блакитна вона дійсно нагадує собою колір морської хвилі. Повітря, просочене ароматом, настільки чисте, що, здається, їм неможливо надихатися. (Озеро)
4. Читання пам'ятки
Пам’ятайте! Водойма — це не просто вода. Це дім, у якому мешкають різні незвичайні істоти. їм необхідний дім, і вони йому потрібні.
Слід оберігати водойми від забруднення, будувати очисні споруди, саджати на берегах водойм дерева, що зміцнюватимуть береги; розчищати джерела; виготовляти та розміщувати на берегах водойм заборонні знаки, роз’яснювальні написи.
5. Виконання малюнка
— Намалюйте заборонні знаки щодо поведінки біля водойм.
6. Гра «Так чи ні»
— Чи правильне твердження, що наш край — це край озер і річок?
— У нашому краї є річки, що не замерзають?
— Водойми потребують охорони?
— Чиста вода необхідна тільки людині?
— Водойма приховує небезпеку?
— Люди заподіюють багато шкоди водоймам та їх мешканцям?
V. Підсумок уроку
— Що належить до водойм?
— Які водойми є в нашому краї?
— Яке значення в природі та в житті людини мають водойми?