Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 16 Яке значення для життя на Землі має Сонце?
Тема. Яке значення для життя на Землі має Сонце?
Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини; розвивати мислення; розширювати світогляд учнів; сприяти формуванню в них потреби до пізнання світу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадки.
✵ В небі я труджуся,
Знає мене кожен.
Я на всіх дивлюся,
На мене ж — не можна.
✵ Всі його люблять,
Всі на нього чекають,
А хто подивиться —
Кожен скривиться.
✵ Гріє, гріє, припікає,
Всіх у воду заганяє. (Сонце)
— Що вам допомогло відгадати загадки?
— До якої природи належить Сонце?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як Сонце впливає на природу.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про значення Сонця
На дошці — велике сонечко. Діти мають назвати, що сонечко дарує землі. Наприклад: тепло, світло, енергію, життя, красу, можливість зростання. Все назване дітьми вчитель записує на промінцях сонця.
— Сонце — джерело життя на нашій планеті. Життя на Землі неможливе без енергії сонячних променів.
— Чи всім тваринам потрібне сонячне світло?
— А чи всім тваринам потрібне сонячне тепло?
— Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тваринних організмів дуже корисні речовини — вітаміни.
— Чи потрібне сонячне світло і тепло рослинам?
— А потрібні людині сонячні світло і тепло?
— Навіщо? (Висловлювання дітей.)
— Згадайте казку К. Чуковського «Крадене Сонце».
— Що сталося на Землі без Сонця?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 36-37)
— Пригадайте, що належить до неживої природи. До якої природи належить Сонце?
Читання казки (с. 36)
— Про що розповіло казку Сонечко Семикрапочка?
— Що відбувається з природою, коли сходить Сонце?
— Як зустрічають Сонце птахи і рослини?
— Що сталося одного веселого сонячного дня?
— Що хотів зробити злий чарівник?
— Чи вдалося йому це? Чому?
— Що таке Сонце?
— Сонце — зоря, величезна розпечена куля. Сонце випромінює світло і тепло.
— Розкажіть про Сонце. Якого воно кольору, форми?
— Чому все живе у природі радіє теплу і світлу?
— Які рослини схожі на Сонце? (Соняшник, кульбаба, апельсин)
— Що випромінює Сонце? (Світло і тепло)
— Роздивіться малюнки на с. 37 угорі.
— Що на них зображено?
— Що з чим порівнюють?
— Поміркуйте, що більше — Сонце чи наша планета Земля?
— Відгадайте загадку.
✵ Без хмизу і дров палає, землю зігріває.
— Що вам допомогло відгадати загадку?
— Які інші загадки про Сонце ви знаєте?
— Роздивіться фото на с. 37 унизу.
— Що на них зображено?
— Що нагадують вам ці рослини?
Завдання для друга природи
— Придумайте продовження казки про те, як Сонце впливає на неживу і живу природу. Розкажіть її своїм рідним.
2. Хвилинка міркувань
— Поясніть вислів: «Сонце світить, сонце сяє — вся природа воскресає» .
V. Підсумок уроку
— Що таке Сонце?
— Далеко чи близько воно від нас?
— Що дає людині Сонце?
— Кому ще, крім людей, потрібно Сонце?
— Чи потрібне Сонце рослинам?
— Що дає тваринам Сонце?
— Які загадки про Сонце ви запам’ятали?