Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 17 Як побачити повітря? Яке значення має повітря?
Тема. Як побачити повітря? Яке значення має повітря?
Мета: з’ясувати властивості повітря і значення повітря в природі; учити досліджувати властивості повітря, проводити досліди, фіксувати й аналізувати результати; дотримуватися інструкцій і правил техніки безпеки при проведенні демонстраційних дослідів; виховувати пізнавальний інтерес.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
✵ Куди ступиш — всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)
— Сьогодні за допомогою дослідів ви дізнаєтеся про властивості повітря, а також про те, чому повітря потрібно берегти від забруднення.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 38-39).
— Що запитала Сойка Синьокрила?
— Що ви знаєте про повітря?
— Чому повітря ніхто не помічає? (Воно прозоре, без запаху, смаку, безбарвне.)
— Яке значення має повітря для Сойки Синьокрилої?
— Роздивіться малюнки на с. 38.
— Що на них зображено?
— Про те, що повітря існує, можна дізнатися за допомогою таких дослідів.
Дослід 1
Махніть віялом перед обличчям.
— Що відчула шкіра вашого обличчя? (Легенький вітерець)
— Чому він утворився? (Тому, що вітер — це рух повітря. Повітря постійно рухається. Вітер, який ми відчуваємо, — це і є повітря.)
— Повітря, ніби ковдрою, огортає Землю. Повітря прозоре, не має кольору й запаху, тому ми його не бачимо, але можемо відчути.
Дослід 2
У склянку з водою покладіть закриту порожню пляшку.
— Що ви бачите?
— Тепер відкрийте пляшку та опустіть її у воду.
— Що ви спостерігаєте? (У пляшку набирається вода, із пляшки виходять бульбашки. Отже, повітря є в порожній пляшці. Воно є скрізь.)
Дослід З
Візьміть повітряну кульку. Надуйте її.
— Що ви спостерігаєте?
Висновок. Повітря — прозоре, без запаху, смаку, безбарвне. Воно є скрізь.
Робота у парах
— Ми чуємо, як ллється вода, як ходять люди. Чи можемо ми почути повітря?
— Разом із сусідом по парті поміркуйте, чі можна намалювати повітря. Чи може повітря звучати? (Якщо взяти велосипедний насос і почати качати повітря. Ми не бачимо повітря, але чуємо, як воно виходить.)
— Роздивіться малюнки на с. 39.
— Як ще можна виявити повітря-невидимку?
Завдання для друга природи
— Розкажіть, які ваші іграшки наповнені повітрям.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 4 0-41)
— Які властивості має повітря?
— Поміркуйте, чому кажуть: «Потрібний, як повітря»?
— Для чого нам потрібне повітря? (Воно потрібне для дихання людини і тварин, для рослин.)
— Що станеться, якщо повітря раптом зникне? (Ми не проживемо і декілька хвилин.)
— Повітря необхідне для дихання живим організмам: рослинам, тваринам і людям.
Робота в парах
— Роздивіться фото на с. 40-41.
— Розкажіть, як люди використовують властивості повітря.
Робота в групах
— Поміркуйте, для чого потрібне чисте повітря?
2. Завдання для друга природи
— Роздивіться фото на с. 41 унизу.
— Які види сучасного транспорту найменше забруднюють повітря?
— Пофантазуйте, яким має бути транспорт у майбутньому, щоб зберігати повітря чистим.
V. Підсумок уроку
— Які властивості має повітря?
— Для чого потрібне чисте повітря? (Щоб дихати. Без їжі людина живе — 5 тижнів, без води 5 днів, а без повітря і 5-ти хвилин прожити не може.)
— Де повітря чистіше? У якій місцевості?
— Що нам потрібно для очищення повітря в класі?