Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 19 Яке значення має вода?
Тема. Яке значення має вода?
Мета: з’ясувати значення води в природі; розвивати мислення, мовлення; розширювати світогляд; виховувати бажання берегти воду.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
✵ Я і хмара, і туман,
1 струмок, і океан.
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода)
— Де в природі можна побачити воду?
— Сьогодні ви дізнаєтеся, чому вода потрібна і природі, і людині.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про значення води в природі
— Де на Землі ми можемо знайти воду?
— Відгадайте загадки.
✵ Узимку спить, а влітку шумить. (Річка)
✵ Посеред поля лежить дзеркало, скло блакитне, рама зелена. (Озеро)
✵ Ключем вода б’є. (Джерело, струмок)
— Де ще ми бачимо воду? (Море, океан, льодовик)
✵ Ніг немає, а йде, очей немає, а плаче. (Хмара)
— Води на Землі багато. Вона в морях і річках, вона застигла в льодовиках і гілках дерев, вона парить у повітрі. (Іній)
— У тих місцях, де немає або мало води, люди риють колодязі, канали, створюють штучні моря і водосховища.
— Що б сталося, якби в природі зникла вода? (Де немає води, там немає життя.)
— А рослинам потрібна вода? Вони п’ють? (Звісно, п’ють.)
— Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)
— Чи можуть рослини, тварини і людина жити без води? (Ні. Людина може прожити без води 3 дні.)
— Чи потрібна вода тваринам?
— Для чого тварини використовують воду?
На дошці — ілюстрації: кит, риби, бобер, боброва хата.
— Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом — це захист від хижаків.
Кит на повітрі був би роздавлений власного масою. Тільки у воді він може знайти стільки їжі.
Жаби народжуються у воді і .живуть біля неї і в ній.
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п’ють воду для того, щоб постійно поповнювати її запаси в організмі. Для деяких тварин, наприклад риб, вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити люди, рослини і тварини. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за підручником (с. 44-45)
Робота в групах
— Роздивіться фото на с. 44 і поміркуйте над запитанням Карасика, про що розповідають ці крапельки?
— Розкажіть, яке значення має вода в природі.
— Поясніть і запам’ятайте прислів’я!
Чому так говорять?
✵ Без води немає життя.
✵ Без води й борщу не звариш.
✵ Не виливай каламутну воду, поки чистої не знайдеш.
Робота в парах
— Разом із сусідом по парті роздивіться фото на с. 45.
— Якій із цих рослин потрібно найбільше води?
— Як почуваються Карасик та інші тварини і рослини у забрудненій воді?
— Вода дорожча за золото. Бережіть воду!
2. Завдання для друга природи
— Розгляньте фото на с. 45 унизу.
— Що на ньому зображено?
— Як ви розумієте слова: «Зачиняй міцніше кран, щоб не витік океан»?
V. Підсумок уроку
— Кому потрібна вода?
— Чи можуть жити без води рослини, тварини, людина?
— Чому вода дорожча за золото?
— Які прислів’я про воду ви запам’ятали?
— Як ви зберігаєте воду вдома?