Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 21 Що таке ґрунт?
Тема. Що таке ґрунт?
Мета: дати учням уявлення про ґрунт, його склад; застосовуючи методи дослідницької діяльності, продемонструвати властивості ґрунту; розвивати загально- навчальні вміння учнів; виховувати пошану до землі.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
✵ Один ллє, другий п’є, третій росте. (Дощ, грунт, рослина)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, чим земля відрізняється від ґрунту.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 48-51)
— Розгляньте малюнок на с. 48.
— Що ви бачите на малюнку?
— Пригадайте: які умови необхідні рослинам для життя? (Повітря, тепло, поживні речовини, світло)
— Роздивіться малюнок на с. 49 угорі.
— Де на малюнку зображена земля?
— З чого вона складається?
— Ґрунт — верхній пухкий шар землі. Саме на ньому ростуть рослини. Ґрунт забезпечує рослини поживними речовинами, теплом, повітрям і водою.
Робота в групах
— Поміркуйте: де на малюнку зображений ґрунт? Якого він кольору?
— Якими умовами ґрунт забезпечує рослини?
— Що входить до складу ґрунту?
Демонстрація дослідів про склад грунту
— Що ще є у ґрунті? Щоб відповісти на це запитання, проведемо досліди.
— Розгляньте малюнки на с. 50 угорі.
Дослід 1
Всипимо ґрунт у склянку з водою, збовтаємо і дамо відстоятися. Що ви бачите? (На дні склянки утворився шар піску і шар глини.)
— Отже, у ґрунті є пісок і глина, є також каміння і перегній.
— Запам’ятайте нове слово! Перегній — це перегнилі рештки рослин і тварин.
Перегній утворюється внаслідок гниття опалого листя, відмерлих рослин і тварин. У перегної містяться різні поживні речовини, необхідні рослинам.
— Розгляньте малюнок на с. 50 унизу.
— Що на ньому зображено?
— Якого кольору ґрунт?
— Чорного забарвлення ґрунту надає перегній. Чим більше в ґрунті перегною, тим вищий урожай.
Дослід 2
Візьмемо ґрунт. Нагріємо на спиртівці. Над ґрунтом потримаємо лупу.
— Що ви помітили? Чому це відбувається?
— Який можна зробити висновок? (У ґрунті міститься вода.)
— Як потрапляє вода у ґрунт? (Вода у ґрунт надходить під час випадання дощу чи снігу.)
— Для чого потрібна вода у ґрунті? (Вода потрібна для життя рослин. З водою корені всмоктують з ґрунту необхідні речовини.)
Дослід З
У склянку з водою опустимо грудочку ґрунту. Що ви бачите? (З неї виходять бульбашки.)
— Отже, до складу ґрунту входить повітря.
— Для чого потрібне повітря у ґрунті? (Повітря потрібне для дихання коренів. Щоб у ґрунті було більше повітря, його розпушують.)
Робота у парах
— Розгляньте фото на с. 51 угорі.
— Які живі організми живуть у ґрунті?
— У ґрунті живуть дощові хробаки, личинки комах, миші, кроти, хом’яки, ховрашки.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 51)
Робота з прислів’ями
— Поясніть і запам’ятайте прислів’я!
✵ Без перегною, не буде врожай горою.
✵ На чорній землі білий хліб родить.
— Поміркуйте: Земля, земля, ґрунт...
— Що називає кожне з цих трьох слів?
2. Завдання для друга природи
— Порівняйте, чим відрізняються земля та ґрунт. Чи можна ґрунт називати землею? Як ви вважаєте, чому нашу планету назвали Землею?
— Прочитайте поетичні рядочки про землю на с. 136.
— Як ви їх розумієте?
V. Підсумок уроку
— Що таке ґрунт?
— Що входить до складу ґрунту?
— Яке значення має ґрунт у житті природи?
— Для яких тварин ґрунт є домівкою?