Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 30 Для чого потрібні рослини?
Тема. Для чого потрібні рослини?
Мета: розкрити значення рослин для людини; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання доглядати за рослинами та оберігати їх.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Пригадайте: чому люди вирощують рослини?
— На які групи розподіляють культурні рослини? Наведіть приклади.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, чому для життя людей і тварин потрібні рослини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота над загадками
✵ Били мене, рвали,
На шматки порвали,
У воді мочили,
По траві валяли,
Одну половину з кашею поїли,
Другу половину на плечі наділи. (Льон)
✵ В полі хороше мені Зеленіти навесні.
Чим же я — не молодець?
Маю диво-корінець,
Все про нього дбаю,
Цукор відкладаю. (Цукровий буряк)
— Що вам допомогло відгадати загадки?
— Де ростуть ці рослини?
2. Робота за підручником (с. 70-71)
— Роздивіться малюнки на с. 70.
— Розкажіть, що на них зображено.
— Що людина отримує із цукрового буряка? Складіть речення.
— Що людина отримує із льону? Складіть речення.
— Що ж дають рослини людям?
— Дізнайтеся: з чого виготовляють олію?
— Розгляньте фотографії на с. 71.
— Розкажіть, що на них зображено. Складіть речення.
— Поміркуйте: чому рослини потрібні тваринам?
— Поясніть вислів: «Рослини — це окраса Землі». Наведіть приклади.
— Рослини забезпечують життя на Землі. Вони дають живій природі чисте повітря.
Завдання для друга природи
— Поясніть своїм молодшим друзям, чому забруднення повітря та води завдає шкоди рослинам. Складіть розповідь на цю тему.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота за картками «Що дають рослини людям»
— Упізнати рослини і з’ясувати, що вони дають людям, ви зможете, виконуючи завдання на картках.
Розгляньте уважно малюнки. У верхньому рядку відшукайте рослини і поставте стрілочки до нижнього рядка, де зображено те, що ця рослина дає людям.
Правильні відповіді:
Соняшник — олія.
Колосок — хліб.
Дуб — стілець.
Цукровий буряк — цукор.
2. Гра «Продовжити речення»
— Перевіримо, чи знаєте ви, яку користь приносять рослини людям. Вам необхідно продовжити подані речення.
Овочі і фрукти люди... (їдять).
З льону виготовляють... (тканину).
З деревини виготовляють... (папір, меблі, іграшки).
— А ще рослини лікують нас. Вони також виробляють кисень, яким ми дихаємо, очищують повітря. І не тільки. Коли вчені порівняли воду, що стікає у водойми з безлісого вигону та з вигону, зарослого деревами, виявилося, що лісова вода чиста, приємна на смак, а з безліеого вигону — містить багато шкідливих бактерій.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Яку користь приносять рослини для людини?
— Чому рослини потрібні тваринам?
— Що виготовляють з цукрового буряка?
— Що виготовляють з льону?