Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
УРОК 35 Хто такі птахи?
Тема. Хто такі птахи?
Мета: розповісти учням про істотні ознаки птахів, про важливість пір’яного покриву в житті птахів; розширити знання про перелітних та осілих птахів; виховути бажання піклуватися про птахів.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
✵ Без сокири і без рук, а дім будують. (Птахи)
— Розкажіть, яких птахів ви спостерігали в лісі, в парку, біля річки, з зоопарку, у дворі.
— Тема нашого уроку — «Птахи». На уроді ви дізнаєтеся про істотні знаки птахів, про їх розмаїття.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за малюнками
— Розгляньте малюнки (метелик, кажан, гусак, пінгвін, страус, дятла, синичка, чапля).
— Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Головна відмінність
Птахів від інших тварин — наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх не називають пернатими.
— Яка особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг пари крил.)
— Чи можна назвати всіх літаючих тварин птахами? (Не можна. Можуть літати комахи (метелики) і звірі (руда вечорниця).
— А чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)
— Чи бувають нелітаючі птахи? (Так. Наприклад, страус, пінгвін.)
— Навіщо птахам дзьоб?
— За допомогою дзьоба птахи добувають їжу, чистять своє пір’я, в'ють гнізда, доглядають за пташенятами, подають сигнали.
— Чим живляться птахи?
— Що допомагає їм добувати їжу? (Дзьоб, кігті)
— Яку користь приносять птахи?
2. Робота за підручником (с. 80)
— Розгляньте фото на с. 80 угорі.
— Які із зображених птахів вам відомі?
— Послухайте розповідь Сойки Синьокрилої.
— Усі мої родичі дуже різні. Є серед них велетні страуси. Є й крихітки, розміром з метелика. Більшість птахів чудово літає. А є й такі, що вміють тільки бігати або плавати. Однак, усі ми маємо спільні
ознаки.
— Який зовнішній вигляд має птах?
— Чим укрите тіло птахів?
— Тіло птахів укрите пір’ям. Замість передніх кінцівок — крила. Форма тіла — особлива. Вона допомагає птахам літати.
— За якою ознакою птахів відрізняють від інших тварин?
— Відгадайте загадку.
✵ Довгі ноги, довгий ніс, по болоті ходить скрізь. (Лелека)
Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником (с. 81)
Робота в парах
— Розгляньте птахів на малюнку вгорі.
— Як вони називаються?
— Де живуть птахи?
— Які домівки у сороки, шпака, ластівки?
— Як називають птахів, які відлітають восени і прилітають до нас навесні?
— Як називають птахів, які живуть у нас весь рік? Спробуйте назвати їх.
— Яких перелітних птахів ви знаєте?
— Чому взимку потрібно підгодовувати птахів?
— Яку їжу люблять птахи?
— Пам’ятайте: підсмажене насіння для птахів шкідливе.
Учитель радить дітям разом із татом чи дідусем змайструвати годівничку для пернатих і піклуватися про них узимку.
— Розгляньте птахів на малюнку внизу.
— Хто де живе? Оберіть, хто на малюнках «зайвий».
2. Гра «Хто назве більше птахів?»
Проводиться у формі змагання між рядами.
V. Підсумок уроку
— Яких птахів рідного краю ви знаєте?
— Назвіть ознаки птахів.
— Як ви допомагаєте птахам узимку?