Мій конспект
ПРИРОДОЗНАВСТВО 1 КЛАС
ЗАПИТАННЯ ДО ПРИРОДИ
УРОК 58 Із чого виготовляють папір?
Тема. Із чого виготовляють папір?
Мета: дати учням уявлення про виробництво паперу; розширити світогляд; виховувати дбайливе ставлення до природних багатств, повагу до людей праці.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадки.
✵ Мовчить, а сто дурнів навчить.
✵ Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє.
— Назвіть відгадку до цих загадок. (Книга)
— З чого зроблена книга?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, із чого людина виготовляє папір.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя
— Папір виробляють на паперовій фабриці. З лісу до фабрики привозять соснові та ялинові колоди. Спеціальні машини здирають з них кору, подрібнюють на друзки. Потім друзки варять у спеціальній рідині. З розвареної деревини на папероробних машинах виготовляють папір, намотують його у величезні рулони. Рулони відправляють на книжкові фабрики. Тут їх ріжуть на аркуші й виготовляють з них книжки та зошити.
— Які ще матеріали використовують для виробництва паперу?
— Дізнайтеся, як люди виготовляли папір у давнину.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Чи знаєте ви, що?..
✵ Папір винайшли в Китаї. Китайці робили його з розмочених рослинних волокон. У Європу папір потрапив між 1000 і 1100 роками. Виявилось, що його можна робити з дерева, ганчірок і навіть... зі старого паперу — макулатури. Так з’ясувалося, що папір можна було використовувати двічі!
✵ Для виготовлення 1 тонни паперу треба 5,6 м3 деревини. Якщо врахувати, що середній об’єм однієї колоди (дерева) — 0,33 м3, то для виробництва 1 тонни паперу потрібно 17 дерев.
А з 1 тонни паперу можна виготовити близько 30 тисяч звичайних учнівських зошитів.
2. Складання схеми
— Складіть правильний ланцюжок, дерево папір зошит деревина
(дерево----- ► деровина---- —► папір------ ► зошит)
— Як з дерева виходить зошит?
— Існують різні види паперу. Де їх використовують? (Демонстрування колекції різних видів паперу.)
— Для чого використовується папір?
— Чи легко отримати папір?
— Як треба ставитися до наших зошитів, підручників, адже все це — зрубані дерева? А щоб виростити доросле дерево, потрібно не менше 60 років.
— А ще з дерева виготовляють меблі, посуд, іграшки. (Показати)
3. Бесіда
— Людині потрібні різні вироби: посуд, одяг, книги й інші речі.
— Де людина бере матеріал для їх виготовлення?
— Природа багата і різноманітна. Вона щедро ділиться з людиною своїми дарами. Людина отримує від природи різні рослини, рибу, птахів, звірів, сировину для виготовлення матеріалів, предметів.
— На що повинні звертати увагу люди, добуваючи в природі різні матеріали? (Добувати їх не більше, ніж потрібно, витрачати економно, саджати нові дерева, відновлювати землі на місці кар’єру, використовувати вторинну переробку сировини.)
V. Підсумок уроку
— На яке питання відповідали на уроці?
— Хто тепер знає, з чого можна виготовити книги, зошити?
— А як ви вважаєте, сьогодні на уроці ми дізналися про всі природні матеріали, з яких можна зробити предмети одягу, посуд?
— У цьому вам допоможуть книги. (Ознайомлення з виставкою книг.)
Додаток до уроку 58
Розв’язування логічних завдань «Що «зайве»? Чому?»
✵ Кленовий лист, дубовий лист, березовий лист, аркуш паперу. . Шафа, стіл, виделка, книга.
. Автомобіль, ножиці, ніж, олівець.
. Олівець, книга, блокнот, зошит.