Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
«СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ»
Урок 7. Як людина пізнає світ
Н. В. Діптан, А. А. Назаренко
Мета: формувати поняття про органи чуття людини, з’ясувати призначення органів чуття, дати їм коротку характеристику; розвивати увагу, пізнавальну активність; виховувати бажання рости здоровими.
Обладнання: зображення органів чуття людини; сюжетні малюнки про те, як людина користується своїми органами чуття.
Хід уроку
I. Повторення вивченого матеріалу
1. Фронтальне усне опитування
- Яку тему вивчали на попередньому уроці?
- Що таке природа?
- Наведіть приклади природних об’єктів.
- У які дві групи можна об’єднати природні об’єкти?
- Наведіть приклади об’єктів живої природи; неживої.
- Відгадайте загадки.
Хоч не шию я ніколи,
Та голок завжди доволі. (Їжак)
Он за лісом красота —
Сходить діжка золота. (Сонце)
- До якої природи належать їжак і сонечко? Як ви це визначили?
- Чим жива природа відрізняється від неживої?
- Поясніть твердження: «Жива природа пов’язана з неживою».
- До якої природи належить людина? Доведіть це.
2. Індивідуальне усне опитування
Під час фронтального опитування два учні біля дошки групують предметні малюнки із зображенням об’єктів живої і неживої природи. При перевірці діти обґрунтовують свій вибір, доводячи, чому конкретний приклад був віднесений до певної групи.
II. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми й мети уроку
1. Вступне слово вчителя
Природа повсякчас дивує нас своїми творіннями. І, напевно, найбільш складний і дивний її витвір - це людина. Як і живі істоти, вона дихає, харчується, росте, розвивається, у неї народжуються діти. А тому людям, як і тваринам, необхідні повітря, вода, їжа, тепло. І все таки людина відрізняється від тварин. Відмінність ця величезна. Людина мислить, має мовлення, трудиться. Завдяки цьому вона створила особливий світ - сучасні міста, дороги, машини, телефони, телевізори, комп’ютери й багато інших потрібних і корисних речей. Людина вивчає природу, розкриває все нові й нові її загадки.
Сприймати навколишній світ допомагають людині органи чуття.
Сьогодні на нашому уроці ми довідаємося про те, як і чим людина сприймає навколишній світ. Ви познайомитеся з деякими дуже важливими правилами, без яких у житті ніяк не можна обійтися. Але спочатку спробуємо відповісти на декілька запитань.
2. Бесіда.
- За допомогою чого ми бачимо, що відбувається навколо нас? (Учитель вивішує на дошку малюнок із зображенням ока.)
- Закрийте очі й прислухайтеся. (Учитель може постукати пальцями по столу, пошурхотіти сторінками підручника або тихо включити музику.)
- Які звуки ви почули? Що допомогло нам почути ці звуки? (Вивішується зображення вуха.)
- Що допомагає нам відчути запах ароматних пиріжків зі шкільної їдальні? (Вивішується зображення носа.)
- Що допомагає відрізнити солодку їжу від гіркої, кислу від солоної? (Вивішується зображення язика.)
- Як довідатися, колючі чи м’які голочки в ялини, холодна чи тепла бурулька? (Вивішується зображення руки.)
- Зробіть висновок: що допомагає людині сприймати навколишній світ?
III. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Своє знайомство з навколишнім світом ми здійснюємо за допомогою органів чуття. Їх у кожної людини п’ять. Це - очі, вуха, ніс, язик і шкіра.
На дошці формується схема:
Зір (бачу)
Дотик (торкаю)
Смак (відчуваю)
Слух (чую)
Нюх (нюхаю)
Органи чуття
Учитель прочитує чітко кожне слово, уточнює, чи всі слова зрозумілі, пояснює значення незрозумілих слів.
- Використовуючи цю схему, розкажіть, як органи чуття допомагають нам сприймати навколишній світ.
IV. Закріплення й осмислення знань
1. Дидактичні ігри
«Зірке око»
На дошці вивішуються два малюнки із зображенням предметів, що мають кілька незначних відмінностей. Протягом певного часу діти мають знайти й назвати ці відмінності.
Цю гру можна провести як роботу в парах. Для цього необхідно заздалегідь заготовити малюнки для кожної пари.
«Гострий слух»
Діти слухають аудіозапис заздалегідь дібраних звуків (стукіт дятла, шум моря, шерех паперу й т. ін.), визначають ці звуки. Цю гру можна трохи змінити, запропонувавши дітям упізнати з голосу одного з однокласників.
«Упізнай за смаком»
Викликаним до дошки дітям зав’язують очі й пропонують за смаком визначити продукт або смак продукту. Наприклад: лимон, цукерка, хліб, солоний горішок тощо.
«Спритні руки»
Із зав’язаними очами діти мають визначити на дотик, який предмет потрапив до них у руки. Назвати ознаки цього предмета (гладкий, жорсткий, м’який, твердий, теплий, холодний тощо).
«Чутливий носик»
Із зав’язаними очами діти за запахом визначають предмет і називають його. Наприклад: апельсин, шоколад, парфуми, кава тощо.
2. Бесіда
- Які органи допомогли нам правильно виконати завдання під час ігор?
- Чим людина відчуває запах? Як називається цей орган?
- Чим людина визначає смак? Як називається цей орган?
- Яким органом ми бачимо? Що належить до органу зору?
- Чим ми на дотик визначали предмети? Як називається орган дотику?
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Слухання вірша С. Я. Маршака
Одна у нас є голова,
А ока два І вуха два,
И скроні дві, і дві щоки,
И дві ноги, і дві руки.
Зате один і ніс, і рот.
А от якби все навпаки —
Одна нога, одна рука,
І два роти та язики —
Тоді б ми тільки й знали,
Що їли й розмовляли.
2. Бесіда
- Чому вірш викликає посмішку?
- Хотіли б ви, щоб так було насправді?
- Про які органи чуття говориться у вірші?
- Яку роботу вони виконують?
- Як потрібно ставитися до своїх органів чуття?
- Чому про них треба піклуватися?
- Розкажіть, як ви піклуєтеся про свої оченята, носики, вушка.
- Як піклуєтеся про язичок і шкіру?
3. Виконання завдання на с. 4 зошита
- Розгляньте малюнок. Де перебувають діти?
- Що вони роблять?
- Діти спостерігають за навколишнім світом. Які органи їм у цьому допомагають?
- Розкажіть, яку роботу виконує кожний орган.
- Скільки органів чуття має людина? Назвіть їх.
VI. Підведення підсумків уроку
Підсумкова бесіда.
- Із чим познайомилися сьогодні на уроці?
- Що належить до органів чуття?
- Для чого потрібні органи чуття?
- Як треба піклуватися про органи чуття?
- Що корисного для себе довідалися на уроці?