Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
«СВІТ, У ЯКОМУ ТИ ЖИВЕШ»
Урок 9. Спостереження та досліди. Практична робота. Дослідження дрібних деталей предметів за допомогою лупи
Т. Г. Гільберт, Т. В. Сак
Мета: ознайомити з поняттями «спостереження» і «дослід»; з’ясувати відмінності між ними; навчити проводити досліди і спостереження за планом.
Обладнання: гілочки або шишки сосни і ялини; миска з водою, кольоровий папір, три банки: дві півлітрові, одна літрова, два сирих яйця, сіль, вода; прилади для дослідів (на вибір учителя), магніт.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація знань, умінь і навичок
- Чи на всі запитання можна знайти відповідь у книжках?
На деякі запитання можна відповісти самостійно. Для цього необхідно провести дослід або спостереження.
III. Формування нових знань, умінь і навичок
1. Бесіда на основі спостережень
- Порівняйте гілочки (шишки) сосни і ялини. Чим вони відрізняються (довжина хвої, розміщення її на стеблі, запах тощо).
2. Демонстрація приладів, які допомагають досліджувати природу
3. Виконання дослідів.
Досліди (с. 11) демонструє вчитель або вчитель називає дії, а учні виконують їх.
4. Дослід «Квіти лотоса»
Учитель вирізає з кольорового паперу квіти з довгими пелюстками. За допомогою олівця закручує пелюстки до центру.
- А тепер опустимо різнокольорові лотоси на воду, налиту в миску. Що ви бачите? На ваших очах пелюстки квітів починають розпускатися. Це відбувається тому, що папір намокає, стає поступово важчим і пелюстки розкриваються.
5. Робота з підручником (с. 10).
6. Виконання завдання разом з дорослими (с. 11)
Фізкультхвилинка
IV. Закріплення вивченого
Виконання завдань 1, 2 у зошиті (с. 6).
V. Підсумок уроку
- Чим дослід відрізняється від спостереження? (Спостереження проходить на відстані, без нашого втручання. А дослід ми проводимо самі.)
- Які прилади використовують для дослідів?
Додатковий матеріал до уроку
Дослід «Підводний човен»
Візьміть 3 банки: дві півлітрові і одну літрову. Одну банку наповніть чистою водою і опустіть у неї сире яйце. Воно потоне. У другу банку налийте міцний розчин кухонної солі (2 столові ложки на 0,5 л води). Опустіть туди друге яйце - воно буде плавати. Це пояснюється тим, що солона вода важча, тому й плавати в морі легше, ніж у річці. А тепер покладіть на дно літрової банки яйце. Підливаючи по черзі воду з обох маленьких банок, можна отримати такий розчин, в якому яйце не буде ні спливати, ні тонути. Воно буде триматися посеред розчину.