Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 19 (1). Вода та її властивості
Т. М. Бочарова
Мета: дати учням уявлення про властивості води, про зміни станів води; розкрити значення води для рослин, тварин, людини; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід; виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання: прозорі склянки, посудина з водою, скло, чайник з гарячою водою, шматочки льоду, опорні таблиці, кольорові олівці, фрагменти малюнків, комп’ютер, слайди зі звуками різних джерел води, уривок мультфільм «Капітошка», запис пісні «Кап-кап». Природознавство: підручник для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с.; робочий зошит з природознавства Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. Ранок. 2012.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів для нас дзвінок,
Починається урок!
Тож всім успіху бажайте,
Й працювати починайте.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Сьогодні у нас зустріч з таємницями природи. Щоб бути справжніми природодослідниками, будьте уважними, спостережливими, кмітливими.
Надаємо слово для повідомлення юним синоптикам.
1. Хвилинка фенологічних спостережень у формі гри «Інтерв’ю»
(Один учень задає питання, інший відповідає.)
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Який стан неба?
- Яка сьогодні температура повітря?
- Чи є надворі вітер?
- Чи спостерігали якісь інші явища?
2. Створення проблемної ситуації
- В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи улетіли. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.» Люди копали день і ніч.
- Що знайшли люди? (Кошик.)
Нам Мудрець передав часточку скарбу, щоб ми теж стали мудрішими.
- Що у кошику? (У кошику пляшка з водою.) І нам треба довести, що вода - справжній скарб на планеті Земля.
III. Повідомлення теми і завдань уроку.
- Ми спробуємо з’ясувати властивості води, її різний стан та як люди використовують воду. (Робота з опорною схемою.)
(Прослуховування пісеньки «Капітошка». Слайд 1.)
- Хто співає цю веселу пісеньку? А хто такий Капітошка? (Відповіді дітей.) Капітошка - весела райдужна крапелька чистого літнього дощу, яка познайомить нас з властивостями води, розповість в яких станах може бути вода, та покаже фільм про кругообіг води в природі
IV. Вивчення нового матеріалу.
Урок сьогодні у нас незвичайний,
Тому берімось до роботи негайно.
Щоб всі знання сьогодні мали —
Крапля казкова до нас завітала.
З нею чарівні краплі - сестрички,
Усі загадкові, хоча й невеличкі.
1. Загадка від Капітошки.
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває.
Бува, як скло, крихка й тверда —
Це звичайнісінька -... (вода) (Слайд 2).
- Кожна крапля води є дорогоцінним даром природи. Із водою дуже добре знайомий кожен, хто звик умиватися вранці, влітку плавати у морі, взимку кататися на ковзанах. Пити чай і ліпити снігову бабу. Незважаючи на те, що ви багато про неї знаєте, багато властивостей води можуть вас здивувати.
2. Практична робота «Визначення властивостей води» (Слайд 3).
Дослід 1.
- Визначити, якою є вода на смак та запах, та її колір. (У склянки, що стоять на партах, учитель наливає чисту воду.)
- Понюхайте її, спробуйте на смак, опустіть у воду монетку, ґудзика, намистинку.
- Чи змінився у воді колір предмета?
- Чи добре видно занурений у воду предмет?
Учні роблять висновок: вода - прозора рідина без кольору, запаху і смаку.
Дослід 2.
- Перевірити, яку форму має вода. (Слайд 4)
- Перелийте воду з однієї посудини в іншу. Чому вам так швидко і легко вдалося це зробити? (Вода текуча.)
- Чим вода відрізняється від шматка дерева, або каменя? (Її не можна взяти в руку, бо вона рідка)
- Чи має вода якусь форму?
- Наллємо її в бокал, колбу, вазу. Якої форми вона набула? (Форми посудини, в яку налита).
Висновок: вода - рідина, яка немає форми, текуча.
Фізкультхвилинка
(Діти співають пісню «Кап-кап» і виконують танцювальні рухи.)
V. Первинне закріплення вивченого матеріалу
- А ось ще один секрет. (Мішечок з льодом вчитель кладе у посудину.) Доторкніться руками, спробуйте перекласти в склянку. Чи змінилася форма льоду, як у рідкому стані? То це який стан води? У що взимку може перетворюватися вода? (Слайд 5)
- А ще мені передав Капітошка один секрет, що вода може перетворюватися, як справжня добра Чаклунка. Хочете про це дізнатися? В якому стані ви звикли бачити воду? (Перегляд слайдів.)
(У рідкому стані. Слайд 6)
(У газоподібному стані. Слайд 7)
Перегляд відеофільма «Кругообіг води в природі». (Слайд 8)
VI. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
1. Робота з підручником на с. 33. Дослідницький практикум
Читання і обговорення оповідання «Куди зникає вода з калюжі?»
2. Робота у зошиті з друкованою основою
Завдання 1 на с. 14.
Фізкультхвилинка
3. Робота в групах
Учні об’єднуються в групи - «краплинка», «лід», «сніжинка».
- У вас на партах розрізаний на шматки малюнок. Складіть малюнок, відгадайте загадку, визначте, в якому стані перебуває вода.
I група
Я прозорий і твердий,
Ходять, їздять по мені.
Не тону я у воді,
Не горю я у вогні.
(Лід)
II група
Біле, як сорочка,
Пухнасте, як квочка.
Крил не має,
А гарно літає.
Що це за птиця,
Що сонця боїться?
(Сніг)
III група
Зоря - зоряниця, по небу гуляла
Плакала - ридала, місяць бачив - не підняв,
сонце встало і забрало.
(Роса)
4. Значення води в житті людини. (Слайд 9)
Гра «Я маленька краплинка».
- Ви хочете Капітошці допомогти потрапити знову у хмаринку? Тоді доведіть, для чого людям потрібна вода. Відповіді не повинні повторюватись.
(Орієнтовні відповіді учнів: «Вода потрібна для пиття, вмивання, для приготування їжі.».)
VII. Підсумок уроку
- Що нового ви дізнались на уроці?
- У яких станах є вода?
- Про які властивості води дізналися на уроці? (Слайд 10)
Читання вчителем вірша:
Вода
А вода - це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода - ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини,
І радіє вся Земля.
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть.
Розцвітають в лузі квіти
І рясні дощі ідуть.
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде.
Додаток