Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ НЕЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 23. Гірські породи, їх значення для людини. Практична робота
Т. М. Бочарова, Н. А. Базик
Мета: формувати нові поняття «гірські породи», «земна кора», показати значення гірських порід у природі, розвивати уяву, спостережливість, мовлення; виховувати почуття вдячності рідній землі за її «дарунки».
Обладнання: слайди із зображенням гірських порід; роздатковий матеріал: «конверти дослідника», шматочки кольорової крейди, кольорові олівці, Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с., Природознавство. 1кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Х.: Вид-во «Ранок», 2012. - 48 с.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Фенологічні спостереження
- Яка пора року?
- Яка погода на дворі?
- Якого кольору небо?
- Дітки, до нас на урок природознавства завітав гість. А хто він ви здогадаєтесь, якщо відгадаєте загадку.
Загадка
Під землею ходить пан
Оксамитовий жупан
Нищить всіх жуків добродій
Порядкує на городі (Кріт)
- Так, це наш старий знайомий - кріт. А завітав він не з пустими руками, а з великим мішком таємниць. А що в ньому, ви дізнаєтесь тоді, коли добре попрацюєте. Я сподіваюся, що ви будете уважними та кмітливими.
- Діти, кріт нам приніс якісь невідомі предмети. Ваше завдання дізнатися, що це таке?
2. Демонстрація вчителем колекції гірських порід
(Виймає з мішечка кам’яне вугілля, кам’яну сіль, пісок, торф, граніт.)
- Звідки у крота ці багатства? (Із землі). Їх ще називають гірські породи.
3. Словникова робота
Гірські породи - це природні тіла, які розташовані в землі, або на її поверхні.
Геолог - це людина, яка вивчає гірські породи, і досліджує їх властивості. (Слайд 1)
III. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці природознавства ми будемо досліджувати властивості деяких гірських порід і дізнаємося, де люди їх використовують.
IV. Дослідницько-практична робота
1. Практична робота (У кожній на парті набір гірських порід.)
Робота в парах
Завдання дослідити предмет за таким планом:
1. Якого він кольору ?
2. Цей предмет твердий, м’який чи сипучий?
3. Де він використовується?
- Закінчуємо обговорення. Я запрошую першу пару.
1 пара. Учень: - Наша пара, аналізуючи предмет дійшла такого висновку: він твердий, чорного кольору.
- А чи знаєте ви, що це таке?
Учень: - Так. Це кам’яне вугілля.
- Правильно. Це гірська порода, яка називається кам’яне вугілля. А навіщо воно потрібне?
Учень: - Щоб у наших домівках було тепло.
2 пара. Учень: - Предмет, з яким ми ознайомилися - твердий, має червоний колір.
- Діти, ця гірська порода - залізна руда. Вона містить залізо. Її переробляють і отримують сталь.
3 пара. Учні: - Наша пара визначила, що цей предмет твердий, білого кольору. Ми його одразу впізнали - це сіль.
- Які уважні діти! Молодці! А де ж ми використовуємо цю гірську породу?
Учні: - Кожного дня ми вживаємо їжу, а її без солі неможливо приготувати.
- Ось і дійшла черга до останньої пари.
4 пара. Учні: - Цей предмет - сипучий, жовтого кольору. Це пісок.
- Правильно! Це саме пісок. А де ж його можна використати?
Учні: - Цю гірську породу використовують у будівництві.
- Які ж ви спостережливі! Правильно, жодне будівництво не обходиться без використання піску.
Фізкультхвилинка
2. Робота з підручником (слайди 2-17)
а) розгляд малюнків гірських порід;
б) читання і обговорення статті.
3. Робота в групах (Об’єднання учнів в групи, повторення правил роботи в групах.)
Завдання групам: дослідити властивості предметів і де можна їх використати.
І група (Слайд 20)
Він дуже потрібний дітворі,
Він на доріжках, у дворі,
На будівництві і на пляжі,
і в склі розплавлений він навіть. (Пісок)
II група (Слайд 21)
Мене кожен в школі знає!
Дітям я допомагаю
щось на дошці написати,
на асфальті малювати.
Дітям радість я даю,
а зовуся ... (крейдою)
III група (Слайд 22)
Якщо її зустрінеш на дорозі,
то пов’язнуть сильно ноги.
Щоб зробити миску, вазу —
вона знадобиться тобі відразу. (Глина)
Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота в зошиті
а) обведіть гірські породи;
б) з’єднайте стрілками предмет і гірську породу.
2. Побудова асоціативного куща
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
- Про що дізналися на уроці?
- Які види роботи сподобались найбільше?
- Дізнайтеся вдома від дорослих про одну з корисних копалин, яку видобувають у нашому краї.
Читання вірша учителем
Як цікаво все вивчати!
Цей урок неначе гра!
Ще нам хочеться пізнати,
Що то є земна кора?
Розкажу, щоб всі ви знали,
Раз прийшов для цього строк.
Це породи й мінерали,
Камінь, глина і пісок.
Ті, що всім нам необхідні —
Корисними люди звуть.
Це вугілля, руди мідні,
Нафта, газ, це сіль і ртуть.
З руд метали виплавляють,
Сіль у їжу додають.
Дім вугіллям зігрівають,
З каменю міста ростуть.
Додаток