Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 26. Які бувають рослини
М. В. Скрипець
Мета: вчити учнів розрізняти дерева, кущі, трав’янисті рослини за будовою і зовнішніми ознаками; розвивати спостережливість, увагу, уяву, мовлення учнів; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: дидактичний матеріал (картки із різних видів дерев, кущів, трав’янистих рослин); роздавальний матеріал: «конверти дослідників» із кольоровими кружечками на кожну парту, конверти із картками, на яких зображені частини рослин (корінь, стебло, листок, квітка, плоди); кольорові олівці, Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с. Природознавство. 1 кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Х.: Вид-во «Ранок», 2012. — 48 с.
Хід уроку
І. Організація класу
Задзвенів для всіх дзвінок,
Час почати наш урок.
Про навколишній світ пізнати,
Цікаве й корисне про рослини вивчати.
ІІ. Актуалізація і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Хвилинка фенологічних спостережень
- Яка зараз пора року?
- Які ознаки осені ви спостерігали, коли йшли до школи?
- Тепло чи холодно надворі?
- А погода якою була: сонячною чи похмурою?
- Чи були сьогодні опади? А вітер?
2. Фронтальне опитування
- Про що ми говорили на минулому уроці?
- Чому рослини відносять до живої природи?
3. Гра «Збери рослину»
На партах в учнів лежать конверти, у яких на картках зображені частини рослини (корінь, стебло, листки, квітки і плоди).
Завдання
З карток скласти рослину.
- З якої частини рослини ви почнете роботу?
- Навіщо рослинам корінь?
- Яким органом потрапляють необхідні речовини до всієї рослини?
- Яке значення для рослин мають листочки?
- Що утворюється з квітки?
- Як називається орган, що захищає насінину?
- Чи можете ви сказати, який орган для рослин є найголовнішим?
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
(Вчитель вивішує на дошці картки із зображенням названих рослин.)
- Чи впізнали ви рослину, яку утворили з частинок?
- Розгляньте уважно зображення рослин на дошці
- Чи можна їх розділити на групи за будовою і зовнішніми ознаками?
- На які б групи ви поділили ці рослини?
- За якими ознаками ви їх розділяли?
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, на які групи поділяються рослини за будовою і зовнішнім виглядом. Будемо вчитися їх впізнавати і розрізняти.
IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
- Рослини, які ви бачите на дошці належать до різних груп. Рослини, які мають один твердий дерев’яний стовбур, називаються деревами.
- Які дерева ви знаєте?
- Друга група - це кущі. Чим вони відрізняються від дерев? Так, у кущів від кореня росте декілька міцних дерев’яних стебел, які відростають від землі. Назвіть, які кущі ви знаєте?
- Третя група - це трав’янисті рослини. На відміну від дерев і кущів, трав’янисті рослини мають м’які, соковиті і зелені стебла. Наведіть приклади трав’янистих рослин.
Фізкультхвилинка
Трава низенька - низенька,
Дерева високі - високі.
Вітер дерева колише, гойдає,
То вліво, то вправо нахиляє.
Дерева гнутися не хочуть,
А до сонечка тягнутись хочуть.
Виростуть високі, гарні і стрункі,
Як у нашім класі діточки усі.
V. Закріплення і осмислення знань
1. Робота з підручником (с. 46-47)
Завдання 1
- Розгляньте фото рослин у підручнику. Назвіть, рослини, які ви впізнали.
- Визначте, яка із зображених рослин - дерево, яка - кущ, яка - трав’яниста рослина.
- Доводьте свою думку за зразком: «Я думаю, що це -..., тому що ...».
2. Робота в парах
Завдання 2
- Візьміть «конверти дослідників» з кружечками. На малюнку у підручнику (с. 47) зеленими кружечками накрийте дерева, червоними - кущі, синіми - трави. Назвіть рослини, які ви впізнали.
3. Відгадування загадок
- Відгадайте загадки.
- До яких груп рослин належать слова - відгадки?
Стоїть над водою із розплетеною косою.
(Верба)
Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Потім стало біле - біле
І за вітром полетіло.
(Кульбабка)
Червона, солодка, запашна.
Росте низько, біля землі близько.
(Полуниці)
Навесні рожевий цвіт.
Восени червоний плід.
В неї повно колючок.
Колеться, мов той клубок.
(Шипшина)
Біла, наче сніг, кора
І тоненькі віти.
Що за дерево таке?
Відгадайте, діти.
(Береза)
Лист різний із оксамита,
Соком ягідка налита.
А для хворої дитини
Кращі ліки - чай з ...
(малини)
Фізкультхвилинка: гра-медитація
- А тепер, діти, ми поділимося на групи і спробуємо себе уявити рослиною. (Звучить ніжна мелодія)
1 група Закрийте очі і уявіть себе деревом.
2 група Закрийте очі і уявіть себе кущиком.
3 група Закрийте очі і уявіть себе квіткою.
- Що ви відчували, коли закривали очі і уявляли себе рослиною?
3. Робота в зошиті (с. 20).
Робота в групах (Повторити з учнями правила роботи в групах.)
Завдання 1
Намалювати схематично у зошиті дерево, кущ, трав’янисту рослину.
Завдання 2
1 група Розфарбувати дерева і сказати їх назву.
2 група Розфарбувати кущі і назвати рослини.
3 група Розфарбувати і назвати трав’янисті рослини.
- Яку із рослин вам було впізнати найважче?
VІ. Узагальнення і систематизація вивченого
1. Гра «Впізнай рослину»: на картках вчитель показує рослину.
Учні називають вид рослини (дерево, кущ, трав’яниста рослина).
2. Гра «Впіймай «зайву» рослину»: вчитель читає назви рослин, учні визначають, яка із них є «зайвою».
Дуб, береза, калина, ялинка, клен, тополя.
Малина, аґрус, порічки, суниці, смородина.
Ромашка, мак, ліщина, подорожник, дзвіночки.
3. «Мозковий штурм»
- Чи можете ви уявити своє життя без рослин?
- Яким би тоді став навколишній світ?
- Що нам дають рослини?
- Що ми можемо зробити для їх збереження?
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
1. Узагальнююча бесіда
- Про що ми говорили на уроці?
- На які групи поділяються рослини?
- Назвіть дерева, про які ви сьогодні дізналися? А про які кущі ви довідалися?
- За якою ознакою відрізняють від інших рослин трав’янисті рослини?
- За що ми повинні дякувати рослинам?
- Як ми повинні до них ставитися?
2. Заучування вірша
Кожне деревце й травинку
Станем завжди берегти.
І тоді для природи
Будем друзями я і ти.