Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 27. Листяні та хвойні рослини
Н. А. Базик
Мета: формувати поняття «листяні» та «хвойні» рослини за малюнками, вчити розрізняти ці дерева, розвивати спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: запис мелодії лісових звуків, голосів птахів, роздавальний матеріал: конверти з литочками (гербарні зразки), малюнки дерев, інопланетян; Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с. Природознавство. 1 кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Х.: Вид-во «Ранок», 2012. — 48 с.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Задзвенів для всіх урок,
Час почати наш урок.
Будемо в навколишній світ мандрувати
Дерева, кущі та рослини вивчати.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
1. Хвилинка фенологічних спостережень
- Яка пора року зараз?
- Який місяць?
- Яке небо?
- А чи сонечко посміхалося вам сьогодні?
- Пригадайте, а чи дув сьогодні вітерець вам в обличчя?
- Сьогодні у нас незвичайний урок. До нас завітали жителі з планети, на якій взагалі немає рослин. Давайте разом з нашими друзями вирушимо в уявну подорож до лісу. Саме там наші гості зможуть побачити, який чудовий рослинний світ. То ж вирушаймо!
(Звучить мелодія лісу: голоси птахів.)
Учитель читає вірш.
Ліс - це диво, ліс - це казка.
То ж ходімо в ліс, будь ласка.
В лісі є кущі і квіти.
В нім сплели дерева віти.
Трави, ягоди й грибочки,
В нім чудові є куточки.
В кожну пору ліс чарівний.
Навесні він світлий, дивний,
Море звуків оживає.
Море квітів розквітає.
Влітку має гарну вроду,
І дарує прохолоду.
Ягоди, гриби і квіти,
Вміє серце звеселити.
Восени ліс поетичний,
Кольоровий і незвичний.
Листя з дерева спадає,
Всі стежинки застеляє.
А зимою ліс чудовий,
Мовчазний, а ще казковий.
Всі дерева сплять і мріють,
Лиш ялинки зеленіють.
Ліс - це диво, ліс - це казка,
То ж заходьте в ліс, будь ласка.
Але завжди пам’ятайте:
Диво - ліс охороняйте
- Чому треба охороняти ліс?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення із поняттям «листяні» та «хвойні» рослини
Розповідь вчителя.
- Давайте познайомимо наших друзів з іншої планети з рослинами, які ростуть у нашому лісі (учитель вивішує малюнки дерев). Дерева, на яких виростають широкі листочки, називають листяними.
- У ялинки, сосни, модрини листочки дуже вузенькі, схожі на гілочки. Вони називаються хвоєю. Такі дерева називаються хвойними.
Фізкультхвилинка
Не рубай ялинку!
Ялинка - це деревце вічнозелене,
Несе воно радість для тебе й для мене.
Ходімо у ліс погуляємо, друже:
Повітря там гарне і корисне дуже!
2. Практична робота
Учні отримують конверти із листочками. Дістають із конверта листочки і називають, з якого дерева це листя. Групують їх на листяні та хвойні.
3. Робота з підручником. Робота в групах
Розгляд ілюстрацій дерев лісу.
1 група - вибирає листяні дерева;
2 група - хвойні дерева.
VІ. Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Робота в зошиті
Виконання завдань на с.23
- Чим відрізняються листочки?
- Як називаються рослини, на яких росте листя?
- Як називаються рослини, на яких росте хвоя?
2. Дидактична гра «Осінь»
Фізкультхвилинка
Учитель називає рослини. Якщо це хвойне дерево, потрібно стати рівненько, наче голочка - хвоїнка на дереві. Якщо це листяне дерево - треба змахувати руками і опускати їх, наче падає осіннє листячко.
3. Гра «Незакінчене речення»
Каштан - це... (листяне дерево).
Липа - це...(листяне дерево).
Модрина - це( хвойне дерево).
Ялина - це..(хвойне дерево).
V. Підсумок уроку. Рефлексія
- Нашим гостям дуже сподобалося в лісі. Вони дізналися, які там ростуть дерева, яку вони приносять користь.
Вправа «Оціни себе»
- Підніміть руки вгору, хто вважає, що працював добре;
- Поплескайте тим, хто працював чудово.