Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 30. Кімнатні рослини
Н. О. Бахарєва
Мета: ознайомити з кімнатними рослинами, їх різноманітністю, значенням кімнатних рослин для здоров’я людей; закріпити уявлення про будову рослин; розвивати допитливість; виховувати естетичне сприйняття оточуючого світу.
Обладнання: рослини, які ростуть у класній кімнаті; зображення рослин для гри «Оживи рослину»; мультимедійна презентація «Кімнатні рослини»; кольорові олівці; Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с. Природознавство. 1 кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Х.: Вид-во «Ранок», 2012. — 48 с.
Хід уроку
І. Організація класу
Весело дзвенить дзвінок,
Кличе він нас на урок
Урок природи чекає на нас,
У подорож до країни квітів
Вирушати нам час.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Хвилинка фенологічних спостережень
- Яка зараз пора року?
- Як називається місяць?
- Який сьогодні день?
- Чи були опади? Які?
2. Бесіда з класом
- Давайте з вами пригадаємо, про що йшла мова на попередньому уроці?
- Які рослини з’явилися на Землі першими: дикорослі чи культурні?
- Назвіть дикорослі дерева та культурні дерева.
3. Дидактична гра «Оживи рослину»: учень обирає картку із зображенням рослини і розповідає про неї за планом:
а) Я... (назва рослини).
б) Я... (дерево, кущ чи трав’яниста рослина), тому що...
в) Я... (листяна чи хвойна рослина) , тому що...
г) Я... (дикоросла чи культурна). Я росту...
III. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та завдань уроку
- Діти, пропоную вам послухати невеличке оповідання «Подарунок мамі»: «Один знайомий хлопчик захотів зробити матусі подарунок. Він вирішив зібрати в лісі букет квітів. Матуся так любить квіти! Коли він попросив батька сходити з ним до лісу, щоб зірвати квіти, той похитав головою і пояснив хлопчикові, що лісові квіти краще не рвати: по-перше, не можна руйнувати лісове довкілля; по-друге, лісові, лугові квіти швидко в’януть і гинуть. Окрім смутку, матуся нічого не відчує. Можна квіти купити на базарі, вони спеціально вирощуються для людей. «Але я хотів, щоб мої квіти стояли дуже довго і приносили матусі радість», - сказав хлопчик. «Тоді в мене є ідея»,- сказав тато.»
- Як ви думаєте, яка ідея виникла у тата? (Так, подарувати мамі кімнатну рослину.)
- А чим же татусева ідея краща, ніж зірвати букет лісових квітів?
- Які рослини називаються кімнатними? Які ви знаєте кімнатні рослини?
- Для чого їх утримують удома, у школі, дитячих садочках, в офісах?
Рефлексія
(Звучить легка музика, діти на хвилину заплющують очі, а потім відкривають їх.)
- Подивіться, куди ми з вами потрапили? Так, ми в чарівній країні квітів. А зустрічає нас сама Фея кімнатних рослин (учитель запрошує до класу дівчинку, яка грає роль Феї кімнатних рослин). Сьогодні на уроці Фея познайомить нас з кімнатними рослинами, їх різноманітністю, дізнаємось багато цікавого про них.
- На які б запитання ви хотіли б отримати відповіді?
IV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя
- Погляньте довкола нашої класної кімнати. Що її прикрашає? Кімнатні рослини - наші великі друзі. Вони прикрашають приміщення, поліпшують склад повітря, зволожують його, полегшуючи тим самим дихання людям. Коли за вікном зима, сніг, - квітучий сад на підвіконні нагадує нам про тепле літо. Квіти створюють святковий настрій, заспокоюють нервову систему, відволікають від важких думок, наповнюють приємним запахом приміщення.
Усі кімнатні рослини - «мандрівники», які прибули до нас із різних країн світу. Це маленькі, але справжні рослини тропічних лісів Бразилії, пустель Африки та Мексики. Умови, у яких вони там ростуть, своєрідні: велика кількість вологи, дуже тепло і в повітрі багато вуглекислого газу. Подивіться, у Феї на підвіконні, наче на живій рослинній мапі, бачимо втілення людської фантазії. Квіти не тільки на підвіконнях, шафах, але й у вас на партах.
2. Дослід «Визначення будови кімнатних рослин»
- Розгляньте кімнатні рослини. Які їх органи ви можете назвати? (Стебло, листя, квітка, корінь.)
- Будова рослин загальна. Але чим же вони різняться? (Ми розрізняємо рослин за формою листя, розміром, кольором, наявністю квітки чи її відсутністю.)
Фізкультхвилинка
3. Робота з підручником на с. 51
- А тепер подивіться в підручник і скажіть, які кімнатні рослини зображено? (Кактус, алое, фіалка, бегонія.)
4. Розповідь Феї про зображені кімнатні рослини із супроводженням мультимедійної презентації:
- КАКТУС. Там у себе на батьківщині, у Мексиці, кактуси - велетенські дерева, завтовшки 1,5 м, заввишки - 15 м. Колись мандрівники підпалювали сухі кактуси і освітлювали пустелі на велику відстань. Тому їх ще називають факелами пустель. У кактусів замість звичайного листа - колючки.
- АЛОЕ. Батьківщина - пустеля Карру в Африці. Там ця рослина сягає заввишки до 20 м. Листя товсте, зубчасте, якщо його полити водою, вода скочуватиметься кульками, а листя залишиться сухим. Це тому, що лист алое вкритий воском. Якщо відрізати шматочок листка, то можна побачити речовину, схожу на желе.
- УЗАМБАРСЬКА ФІАЛКА. Батьківщина - Узамбарські гори Африки. Фіалка - невеличка трав’яниста рослина. Листки бархатисті, округлої форми, іноді із загнутими вгору краями. Верхній бік листків яскраво зелений, нижній - блідо-зелений. Квітки невеликі. На одній квітці можуть цвісти одночасно від 80 до 100 квіток.
- БЕГОНІЯ. Батьківщина бегонії - Америка. Назву цю рослина дістала від прізвища ботаніка Бегона, який першим знайшов її. Ще бегонію називають «вухом Наполеона». За своїм контуром з нижньої червоної сторони листя квітки схоже на велике відмерле вухо. Квітки у цих рослин дрібні, з рожевими або білими пелюстками.
5. Знайомство з лікарськими кімнатними рослинами
- Діти, сталося лихо: наша Фея захворіла. Їй негайно потрібні ліки від кашлю та нежиттю. Але у нас в класі ліків зовсім немає. Чим же ми зможемо допомогти нашій Феї? А які кімнатні рослини можна використовувати замість ліків? (Герань, каланхое, алое.) Якими рослинами вас лікує вдома мама?
- Фея дякує вам за допомогу. Вона одужала.
Фізкультхвилинка
V. Закріплення й осмислення вивченого матеріалу
1. Робота з підручником на с. 51 «Упізнай рослину за фрагментами»
2. Робота в зошиті. Завдання 2 на с. 23: намалюйте свою улюблену кімнатну рослину.
3. Хвилинка фантазії
- Якби вам запропонували побути один день кімнатною рослиною, якою саме ви хотіли б бути?
- Чи є у нас в класі рослини, які нагадують вам друзів та знайомих?
VI. Підсумок уроку. Рефлексія
- Чи сподобалась вам подорож?
- Отримали ви відповіді на свої запитання в країні квітів?
- Фея кімнатних рослин дякує вам за роботу на уроці і на наступний урок знову запрошує до себе в гості.