Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ
Урок 35. Риби
Т. М. Бочарова
Мета: ознайомити з характерними ознаками в будові риб, з пристосуванням риб до життя у воді, з окремими представниками риб місцевої водойми, вчити розрізняти риб серед інших тварин, розвивати пізнавальні здібності, допитливість, виховувати бережливе ставлення до живої природи.
Обладнання: Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с. Природознавство. 1 кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - Х.: Вид-во «Ранок», 2012. — 48 с.; наочний демонстраційний матеріал, мультимедійна презентація «Риби»; кольорові олівці.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Разом ми йдемо в країну знань.
Ти зі мною поруч стань.
Повернись, обернись
І кожному посміхнись.
Вправа-енергізатор «Передай імпульс»
- А тепер візьміть один одного за руки і передайте свою позитивну енергію один одному.
II. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів
Хвилинка фенологічних спостережень
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Сьогодні тепло чи холодно?
- Який стан неба?
- Чи були сьогодні опади?
- Якої сили вітер сьогодні?
(Черговий учень проставляє відповідні позначки в календарі природи).
1. Гра «Долоньки»
Учитель називає тваринку, якщо це птах - учні плескають у долоньки один раз, якщо комаха - два рази, якщо тварина - тричі. Учитель називає такі слова: білка, ластівка, їжачок, бджола, ведмідь, синичка, мурашка, муха, горобець, корова, коза, заєць, лелека.
- Дітки, ми так голосно плескали в долоньки, що розбудили Нептуна.
(Учитель вивішує на дошці малюнок Нептуна).
- Скажіть, будь-ласка, хто такий Нептун? Він приніс нам загадку.
2. Відгадайте загадку
В лусці мої боки,
Вони холодні і слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу.
(Риба)
- Про кого піде розмова на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні ми вирушаємо у підводну експедицію на батискафі, для спостереження за рибами, вивчення їх будови та визначення їхніх характерних ознак. Будемо вчитися розрізняти прісноводних і морських риб, більше дізнаємося про акваріумних рибок. Наша експедиція буде проходити під девізом: «Спостерігай і захоплюйся, вивчай та бережи».
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від експедиції?
IV. Первинне сприйняття і усвідомлення нового матеріалу
1. Спостереження за рибками в акваріумі з елементами бесіди
- До якої природи ми відносимо риб? Чому? (До живої, тому що вони народжуються, ростуть, живляться і помирають.)
2. Вивчення будови тіла риб. (Учителем демонструються малюнки морських тварин).
- Діти, подивіться, як багато мешканців морських глибин ми зустріли. А чи всі вони є рибами? Тому нам необхідно ознайомитися із будовою та характерними ознаками риб.
3. Розповідь вчителя про світ риб з елементами бесіди і мультимедійною презентацією
- Дуже багатий і різноманітний світ риб на нашій земній кулі.
- Чим вкрите тіло риби? (Лускою.) Риба дихає киснем, який розчинений у воді , вона вдихає її ротом, а видихає зябрами.
- Чим риба харчується? (Черв’яками, личинками, водоростями та ін.) Де живуть рибки?
- Яка вода в річках і озерах? А в морях і океанах?
Риби, які живуть у річках і озерах називаються прісноводними, або річковими.
(Показ слайдів із зображенням щуки, окуня, сома, коропа.)
Щуку називають річковим вовком. Вона полює із засідки, нападає на меншу рибку та може напасти і на більшу за себе, якщо зголодніє. Щуку називають річковим санітаром, тому що вона нападає на хворих риб і тим самим очищує водойму.
Найбільшою річковою рибою вважають сома. Живиться сом хробаками, раками, жабами.
Риби, які мешкають у морі називаються морськими (Демонстрація слайдів із зображенням камбали, китової акули, риби-меча, риби-молота.)
4. Робота в парах
Практична робота «Моделювання»
- Діти, вам необхідно побудувати із окремих частин свою рибку, назвати усі її частини тіла та дати їй ім’я. (Голова, тулуб, хвіст, плавці.)
Фізкультхвилинка
Рибки плавають в водиці,
Рибкам весело гулять.
Хочемо ми з рибками разом попірнать.
Раз - прогнулись, потягнулись,
На носочки піднялись.
Вліво, вправо повернулись,
Один одному всміхнулись.
Рибки хвостиком махнули,
Рибки воду сколихнули
І на дно морське пірнули.
Добре всі ми відпочили
І за парти тихо сіли.
(Вправи для очей: прослідкувати за рухом рибки.)
V. Закріплення і осмислення знань учнів
1. Робота за підручником на с. 59
Учитель пропонує учням розглянути малюнки у підручнику, назвати зображених риб.
- Яку рибу ви впізнали ?
- Яка вона на вигляд?
- Однією відмінністю риб від тварин є ще те, що у риби плоске тіло та вона має плавці. Риби, щоб піднятися на поверхню, або опуститися на глибину мають плавальний міхур , який розміщений у середині риби.
Риба має важливе господарське значення. Населення земної кулі задовольняє свої потреби в тваринних білках за рахунок рибної продукції.
2. Робота у зошитах з друкованою основою на с. 26
Учні за малюнками називають зображених риб, розфарбовують їх.
Фізкультхвилинка
VI. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
1. Мозковий штурм
- Яких акваріумних рибок ви можете назвати?
2. Практична робота
(Догляд за рибками в акваріумі.)
- Є місце, де живуть самі малесенькі рибки і ми ними милуємося. Це акваріум. Хто може сказати, для чого в акваріумі водорості?
Водорості виділяють кисень, яким дихають рибки. А щоб водорості не дуже розросталися, в акваріум поселяють маленьких равликів, які живляться водоростями. Для деяких рибок водорості теж є смачною їжею. Крім того, майже всі рибки полюбляють ховатися в водоростях. Щоб рибки не хворіли, слід стежити за чистотою в акваріумі.
3. Робота в групах
Створення колективного панно в техніці «колаж». Клас ділиться на три групи: море, річка, акваріум.
- Перед вами малюнки різних риб. Ви повинні розселити їх у потрібне водне царство.
I група - у річку;
II група - в море;
III група - в акваріум.
- Подивіться, який гарний підводний світ ми створили сьогодні у класі.
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Бесіда
- Яку будову мають риби?
- На які групи поділяються риби?
- Як потрібно доглядати за акваріумними рибками.
- Чи сподобалася вам наша підводна подорож на батискафі?
- Збулися ваші очікування від уроку?