Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік

4. Конспекти уроків

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Урок 36. Птахи

Т. М. Бочарова

Мета: розширити знання учнів про птахів, їхні характерні ознаки, поведінку, вчити учнів виділяти птахів серед інших тварин за їх зовнішнім виглядом; розвивати смислову та образну пам’ять та пізнавальні здібності учнів; виховувати дбайливе ставлення до птахів.

Обладнання: Природознавство: підруч. для загальноосвітн. навч. закл.: 1-й кл. / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с. Природознавство. 1 кл.: Робочий зошит / Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак.- Х.: Вид-во «Ранок», 2012. – 48 с.; наочний демонстраційний матеріал, малюнки птахів, аудіозапис звуків природи та співу птахів, мультимедійна презентація «Птахи».

Хід уроку

I. Організаційний момент

Дивний світ навколо мене, хочу я його пізнати.

Буду старанно у школі природознавство вивчати.

II. Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка фенологічних спостережень. Гра «Синоптик»

Настала пора року ... .

Місяць ... .

Температура повітря ... .

Небо ... .

Опади. .

Вітер ... .

(Черговий учень проставляє відповідні позначки в календарі природи.)

2. Фронтальне опитування

- Які риби мешкають у прісних водоймах?

- Яких рибок ми можемо побачити в акваріумі?

- Назвіть морських рибок.

- Яку будову мають рибки?

- Яку рибку називають «санітаром» річки?

3. Гра «Зроби вибір»

На партах учнів три картки з малюнками - море, акваріум, річка; вчитель демонструє малюнок рибки, учні показують відповідну картку.

III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку

1. Релаксація

Звучить аудіо - запис співу птахів.

- Сьогодні ми підемо на прогулянку до лісу і продовжимо нашу подорож у чарівний і неповторний світ природи.

А придивись, будь ласка,

У лісі всюди казка.

Вона блукає лісом.

Прислухайся, будь ласка,

У лісі всюди казка.

image86

2. Бесіда

- Чиї співи ви почули у лісі?

- Що вам про них відомо?

- До якої групи тварин ми їх віднесемо? (Показ малюнків птахів, які мешкають у лісі.)

ІV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя з елементами бесіди і демонстрацією слайдів із зображенням птахів

- Розгляньте малюнки зображених тварин. Як їх можна назвати одним словом? Які з них тобі відомі?

- Так, цих тварин називають птахами. У всіх птахів тіло вкрите пір’ям. Це одна із ознак, за якою їх відрізняють від інших тварин. Птахи мають дзьоб і крила. Птахи - тварини, тіло яких вкрите пір’ям.

- З настанням холодів збираються у великі зграї і відлітають у теплі краї птахи, які не можуть знайти взимку комах і насіння. Наприклад, ластівки живляться комахами. А ти вже знаєш, що на зиму вони поховались. От і виходить, що взимку в нашому краї ці птахи не знайдуть для себе корму. Тому вони летять туди, де його вдосталь. Їх називають перелітними.

(На слайдах зображені ластівка, зозуля, шпак, соловей, лелека.)

- Птахів, які живуть у нас цілий рік, називають осілими (горобець, дятел, сова). А ще є птахи, за якими доглядає людина. Цих птахів ми називаємо свійськими або домашніми (курка, гуска, качка, індик.)

- Яку користь приносять птахи? (Вони знищують комах у садах, городах, луках і полях. Прикрашають довкілля, дарують чудові співи.)

Фізкультхвилинка

Горобцям не до науки,

Ох, давно вже терплять муки:

Затекли і ніжки й крила.

Горобчиха зве до діла:

Нумо, славні малюки,

Станьте струнко, мов грибки.

Крила вгору піднімайте,

Ними добре помахайте,

Головою покрутіть,

Ніжками потупотіть.

Навкруг себе оберніться,

На сусіда подивіться.

Стане легко й добре враз,

Відпочинете гаразд.

V. Закріплення і осмислення знань

1. Робота з підручником

- Розгляньте фото птахів у підручнику. Назвіть птахів, яких ви впізнали.

- Визначте, які із зображених птахів - осілі, свійські, перелітні.

- Доводьте свою думку за зразком: «Цей птах називається домашнім, тому що... .»

2. Робота з фрагментами малюнків

- Відгадайте, де чиє гніздо?

3. Відгадування загадок

- Відгадайте загадки. До яких груп птахів належать слова - відгадки?

Швидко скрізь цей птах літає,

безліч мошок поїдає,

Під дахом гніздо будує,

Тільки в нас не зимує.

(Ластівка)

У вирій він не відлітає,

Бо роботу й взимку має,

Чути в лісі його стук,

Дзьобом по корі: тук - тук!

(Дятел)

Бідовий хлопчина

В сірій кожушині

По дворах стрибає,

Крихти все збирає.

(Горобець)

Він вечірньої години

Примостився на хатині,

Краще всіх співає в світі,

Як ця пташка зветься, діти?

(Соловей)

4. Робота в зошиті на с. 27

Фізкультхвилинка

VI. Узагальнення і систематизація вивченого

1. Гра « Зайве слово»

Голова, шия, тулуб, плавці, крила, хвіст, дзьоб.

Шпак, зозуля, соловей, дятел, синичка, мурашка.

Півень, гуска, індик, сорока, курка, качка.

2. Практична робота

Розподілити із серії малюнків (синичка, гуска, снігур, курка, горобчик, індик) птахів на дві групи.

I група - свійські птахи;

II група- зимуючі птахи.

Скласти правила догляду для кожної групи птахів.

3. Робота в групах

Із розрізаної картинки скласти зображення птаха і розповісти про нього.

I група - дятел.

II група - сорока.

III група - лелека.

VII. Підсумок уроку. Рефлексія

Бесіда

- Про що ми говорили сьогодні на уроці?

- На які групи поділяються птахи?

- За якою ознакою птахів відрізняють від інших тварин?

- Які птахи потребують допомоги взимку? Чому?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити