Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 43. Міні-проект. Моє улюблене місце відпочинку на природі в місті
Н. В. Петровська
Мета: ознайомити учнів з улюбленими місцями відпочинку рідного міста; із тваринами парків міста; розвивати мовлення учнів; допомогти учням засвоїти, як слід поводитися, щоб не порушувати їх життя; виховувати бережне ставлення до природи, почуття відповідальності; прищеплювати любов до тварин.
Проблемні питання проекту:
✵ Навіщо нам потрібні улюблені місця відпочинку на природі?
✵ Що дають улюблені місця відпочинку на природі людині?
✵ Як повинна ставитися людина до улюблених місць відпочинку на природі?
✵ Що ми можемо зробити, щоб зберегти красу природи?
Хід уроку
I. Етап орієнтації учнів
Вправа «Погода»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Яка температура повітря?
- Чи були сьогодні протягом дня опади?
(Діти працюють з календарем природи)
II. Етап цілепокладання
Відео «Осінь у нашому місті» 1 хв.
- Який настрій викликав у вас переглянутий сюжет?
- Які бажання виникли у вас?
- Чи потрібні людині місця відпочинку?
III. Етап проектування уроку
- Сьогодні ми здійснимо екскурсію до улюблених місць відпочинку жителів нашого міста:
✵ до тополиної алеї;
✵ набережною міста;
✵ острова Джарилгач;
✵ вулицями міста.
IV. Етап організації виконання плану навчальної діяльності
Робота за фотографіями різних місць відпочинку
- Яке б місце відпочинку ви обрали? Чому?
Презентація міні-проектів
1. Презентація групи № 1 «Тополина алея міста»
- Уявіть, що ви прогулюєтесь алеями міста. Присядьмо тихенько на лавку. Навряд чи ми одразу побачимо тварин. Але якщо посидимо по довше і не порушуватимемо тиші, то навкруги з'являться...
(Учні демонструють тварин, зображених на фотографіях, знаходять поміж них комах, птахів, звірів.)
- Яких тварин можна зустріти на алеях міста? (Відповіді дітей.)
2. Гра «Угадай чий голосок» - відгадати спів пташки (аудіозапис)
3. Презентація групи № 2 «Набережна міста»
Загадки (Мушля, чайка, лебідь, краб, море.)
Повідомлення вчителя «Користь прогулянки біля моря»
Тим, хто часто виїжджає на природу, знайомий різкий контраст між загазованому повітрям міста і чистим ароматом лісу. А якщо до запаху трав і хвої наточити йодистий морський дух ... ось воно, природні ліки для легенів людини! Курортологи дуже рекомендують прогулянки біля моря: збагачене іонами брому і магнію повітря заспокоює нервову систему і надовго «заряджає» організм енергією.
Фізкультхвилинка
4. Презентація групи № 3 «Острів Джарилгач»
✵ Острів Джарилгач - заповідна територія Чорного моря;
✵ Найбільш цікаве місце на острові - маяки. Їх на Джарилгачі аж двоє. Старий - заржавілий велетень викликає повагу і інтерес. Новий маяк - білявий, чепурний красень, що контрастує зі старим і слугує мореплавцям.
✵ У Джарилгацькій затоці хороші умови для розвитку морських водоростей. Під час шторму на березі накопичуються величезні кучугури з водоростями, тому повітря на узбережжі надзвичайно насичене йодом, має цілющі властивості. Беручи до уваги досить мілке море, курорти Скадовськ та Лазурне ідеально підходять для дитячого оздоровлення. То ж не даремно берег забудований таборами та санаторіями.
✵ Острів заселений тваринами. За радянських часів на Джарилгач завезли благородних оленів, муфлонів і вони почувають тут себе досить комфортно. Якщо пощастить, ви побачите плямисті спинки тварин, які хутко зникають у чагарнику, як тільки тварини побачать людину.
✵ Острів Джарилгач - прекрасне місце як для пасивного, так і активного відпочинку. Бігти вздовж моря, займатись єдиноборствами, плавати або просто мирного засмагати.
5. Презентація групи № 5 «Дерева та кущі нашого міста»
Проходить у вигляді гри «Відгадай де це»
Живе один батько і тисячі синів має.
Всім шапки справляє, а собі не має.
(Дуб) Вулиця Леніна, парк ім. Шевченка
Відгадайте дітвора,
Що це за красуня,
Вся зелена, мов трава Вкрита голками уся.
(Ялина) Вулиця Гагарін, центральна площа;
Фотозагадка «Бузок»
Бузкова алея, вулиця Набережна;
На дереві гойдається,
Жупан колючий має.
На літо одягається,
А восени скидає.
(Каштан) Вулиця Гагаріна.
6. Гра «Пазл»
Колективна робота «Наш парк».
Вчитель. Діти, уявіть, що у місті є пустир, який можна перетворити на улюблене місце відпочинку. Що саме ви б хотіли зробити в такому місці? Які дерева б посадили? Яких тварин би поселили?
Кожна група створює малюнок і вирізає із запропонованих картинок про те, що обов’язково має бути у парку відпочинку.
Діти створюють загальну картину, прикріплюючи малюнки на ватмані - заготовці.
V. Контрольно-оцінювальний етап
1. Складання правил відпочинку на природі
Гра « Закінчіть речення»
Не ламай... |
гілля дерев. |
Не зривай. |
квіти, лікарські трави. |
Не вбивай. |
павуків та не рви павутиння. |
Не руйнуй. |
гнізда птахів. |
Не руйнуй. |
мурашники. |
Не збивай ногами. |
гриби, навіть отруйні. |
Не псуй. |
кору дерев. |
Залишай місце відпочинку . |
чистим. |
VI. Підсумок уроку
- Погуляйте у вихідні алеями парку. Послухайте голоси птахів, визначите зустрінутих тварин, сфотографуйте їх!