Природознавство для 1 класу - Розробки конспектів уроків з навчального предмета 2013 рік
4. Конспекти уроків
РІДНИЙ КРАЙ
Урок 46. Які рослини прикрашають твій рідний край?
І. В. Кубанцева
Мета: Ознайомити учнів з рослинам світом рідного краю, а саме з дикорослими рослинами і видами лікарських рослин, яке значення вони мають для людини, вчити називати їх; розвивати вміння спостерігати за навколишнім середовищем, увагу, зв’язне мовлення; виховувати інтерес до вивчення лікарських рослин рідного краю, бережливе відношення до рослинного світу.
Методично-дидактичне забезпечення: гербарій лікарських рослин, малюнки, фотографії, збір чаїв з лікарських рослин, Гільберг Т. Г. Природознавство: підруч. Для загальноосвіт. навч. закл.: 1-й кл. / Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак. - К.: Генеза, 2012. - 112 с.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
Звучить музика. Спів птахів, чутно свист вітру.
До класу прилетіла Сойка Синьокрила.
Куди вона нас запрошує? Що цікавого і нового ми вивчимо на уроці природознавства?
II. Етап цілепокладання
- Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з дикорослими рослинами нашого краю і дізнаємося, що серед дикорослих рослин є багато лікарських рослин, які допомагають людям вилікувати багато різних хвороб.
III. Етап проектування
1. Розгадування кросворду.
2. Вправа «Мозковий штурм».
3. Робота за підручником.
4. Робота в групах.
5. Фізкультхвилинка.
6. Зелена аптека.
7. Робота у зошиті.
8. Завдання для друга природи.
IV. Етап організації виконання плану діяльності.
1. Пропоную вам розгадати кросворд
Не вогонь, а обпікає.
(Кропива)
Зимою - як літом, літом - як зимою.
(Сосна)
Подивіться - на горбочку
Он біліє дивне очко.
Хто ж це дивиться так ніжно?
Дитинча весни - ...
(Підсніжник)
Із зеленої сорочки,
Що зіткав весною гай,
Білі дивляться дзвіночки,
А як звуть їх відгадай.
(Конвалія)
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті,
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.
(Калина)
Влітку і взимку вбрання одне,
так кличуть дітки завжди мене,
Щоб я на свято до них прийшла,
Цяцьок багато я їм принесла.
(Ялина)
Стрімко вибігли на гору
Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски.
Звуть цих подружок ...
(Берізки)
2. Вправа «Мозковий штурм»
Які ви знаєте назви рослин, що ростуть у нашому краї?
3. Робота за підручником (с. 98)
- Які дерева та кущі поширені там, де ти живеш?
- Які ще дерева та кущі ростуть у нашій місцевості? (Можна скористатися довідковим бюро у підручнику на сторінці 138).
4. Робота в групах
Розмістити у таблицю назви рослин поділивши їх на групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.
(У кожної групи є картки із зображенням різного виду рослин. Діти розкладають їх на групи за таблицею).
Дерева |
Кущі |
Трав’янисті рослини |
Презентація робіт.
Фізкультхвилинка
Проти сонця на горбочку
Випинаються дубочки.
Свіжий вітер повіва,
Міцне гілля нагина.
Так щоранку всі дубочки
Роблять вправи на горбочку —
І тому вони гінкі
І тому вони стрункі.
5. Зелена аптека
Загадка
Викупана в сонечку,
Стоїть донечка.
Бджоли сонячний медок
Дістають з її квіток.
(Липа)
Цвіт липи - найпопулярніший потогінний і жарознижувальний засіб. Цвіт сушать, заварюють і п’ють як чай. (Інформація від учнів.)
Загадка
Виросли на лузі
Сестрички маленькі.
Очки - золоті,
А вічки - біленькі.
(Ромашка лікарська)
Використовують ромашку при хворобах шлунку, кишечника. Відваром з ромашки користуються для промивання гнійних ран.
Загадка
Росту при дорозі, всім допомагаю.
Лікую тих, хто опіки має.
(Подорожник)
- Чому рослина має таку назву?
- Чому цю рослину у народі називають «ранником», чи «порізником»?
- Хто користувався властивостями цієї рослини? Де і коли?
6. Робота у зошиті з друкованою основою. (Завдання на сторінці 36)
Збери свою зелену аптеку. Які лікарські рослини є на малюнку? Назви їх.
7. Гра «Впіймай назву лікарської рослини»
Рве Мар’янка у торбинку Подорожник, материнку.
Петрик, Оля і Дем’янко Накопали валер’янки.
- Як ви розумієте вислів: «Будь рослині другом»?
8. Завдання для друга природи рідного краю
- Дізнайтеся: які лікарські рослини є у вашій домашній аптечці? Придумай казку про їх використання.
V. Контрольно-оцінювальний етап
- Які рослини ми називаємо деревами, кущами та травами?
- Які лікарські рослини ти знаєш?
- Чому потрібно оберігати рослинний світ?
Пропоную вам послухати вірш Анатолія Камінчука.
Наша Україна
Он повзе мурашка,
Ось хлюпоче річка,
Не зривай ромашку,
Не топчи травичку.
В зелені діброва,
В китицях калина,
Глянь, яка чудова
Наша Україна.
До чого закликає автор цього вірша?
Сойка Синьокрилка вдячна вам за старанну роботу. Вона пишається справжніми знавцями природи і вірить, що ви завжди будете її охороняти, любити і примножувати.