Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ПОВІТРЯ
Зустріч 10. З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ПОВІТРЯ?
Мета: формувати уявлення учнів про повітря, його склад; продовжити формувати вміння порівнювати, робити висновки; виховувати прагнення охороняти природу.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Відгадайте загадку.
✵ Таке велике, що займає увесь світ,
Таке маленьке, що в щілину зайде. (Повітря)
— Відомо, що без їжі людина може прожити кілька тижнів. Без води проживе кілька днів, а без повітря — лише кілька хвилин.
— Опишіть повітря за його властивостями.
— Доведіть, що нас оточує повітряний простір.
— Чому іграшки, заповнені повітрям, не тонуть у воді?
— Чому підстрибує м’яч?
— Поясніть, чому кажуть, що повітря — де невидимий «одяг» Землі?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про властивості та склад повітря.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 31-33)
— Пригадайте! Які властивості повітря ви вже знаєте?
— Заглянемо у дослідницьку лабораторію і продовжимо досліджувати властивості повітря.
— Чому в теплій кімнаті кулька більша? А в холодній та сама кулька стає меншою? (Від нагрівання повітря розширюється, від охолодження — стискається.)
— У якій склянці вода охолоне швидше?
Підказка. Вода у склянці, що закрита банкою, залишається гарячою довше. Повітря, яке міститься між банкою і склянкою з гарячою водою, зберігає тепло. Шар повітря ніби захищає тіла від навколишнього середовища.
— Запам’ятайте! Повітря погано проводить тепло.
— Розгляньте фотографії на с. 32. Чому сніг порівнюють із теплою «ковдрою», під якою не замерзають рослини?
— Як пояснив це Повітряний Дракончик?
— Чому дівчинці тепло у легесенькій куртці?
— Що розказали Повітряні Дракончики про склад повітря?
— Запам’ятайте! Повітря — це суміш газів.
— Розгляньте діаграму на с. 33 та розкажіть, з яких газів складається повітря.
— Про який цікавий факт ви дізналися від Повітряних Дракончиків?
— Запам’ятайте! Людям та іншим живим істотам для життя потрібне повітря, в якому міститься кисень.
2. Фізкультхвилинка
Щоб нам яблучко зірвати,
То потрібно пострибати.
А вони на землю впали,
В руки щось нам не попали.
Тепер треба присідати
І ті яблучка збирати.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Вірю — не вірю»
Учням пропонують обрати правильні твердження, поставивши навпроти них знак «+»; навпроти неправильних тверджень — знак «-».
✵ Повітря — це газоподібне тіло.
✵ Повітря належить до живої природи.
✵ У ґрунті немає повітря.
✵ Кисень утворюють і виділяють у повітря тільки зелені рослини.
✵ При диханні живі організми поглинають із повітря вуглекислий газ, а виділяють кисень.
✵ Якщо водяної пари мало, повітря стає вологим.
✵ Повітря містить пил.
2. Робота в парах
— Відновіть твердження.
✵ Повітря складається з різних газів — ...
✵ Для дихання людям, тваринам потрібен...
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте висновки на с. 33.
— До яких тіл належить повітря?
— Чому без повітря неможливе життя на Землі?
— З яких газоподібних речовин складається повітря?
— Яке значення в природі має кисень?
— Звідки в повітря потрапляє кисень?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 30-33.
Проект «Облаштовуємо нашу планету».
— Чому необхідно, щоб нашу прекрасну планету прикрашало багато зелених рослин?