Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік

ПОВІТРЯ

Зустріч 11. ЧОМУ ПОВІТРЯ РУХАЄТЬСЯ?

Мета: пояснити учням, як утворюється вітер; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння робити узагальнення та висновки; продовжити екологічне виховання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Як змінюється стан повітря під час нагрівання й охолодження?

— Чому рослини не замерзають під снігом?

— З чого складається повітря?

— Що потрібно організмам для життя?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про виникнення вітру.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 34-35)

— Пригадайте! Як відбувається нагрівання й охолодження повітря? Як утворюється вітер?

— Що розповіли про повітря Повітряні Дракончики?

— Отже, повітря весь час рухається над поверхнею Землі. Тепле повітря піднімається вгору. На його місце переміщається холодне повітря.

Рух повітря — це вітер. Вітер буває різної сили: слабкий, помірний, сильний, дуже сильний.

— Розгляньте схему на с. 34.

— Розкажіть, як виникає вітер?

— Відгадайте загадки.

• Літає, а не горобець.

• Без рук, без ніг, а двері відчиняє.

• Рукавом махнув — дерева нагнув.

— Які інші загадки про вітер ви знаєте?

• Невидимий дух зірвав капелюх. (Вітер)

• Прийшов хтось та й узяв щось,

Я біг би за ним — не знаю, за ким. (Вітер)

— Розгляньте картини у художній галереї Матінки Природи.

— Яке явище природи зображене на картинах Володимира Куша?

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Визначення сили вітру за художніми описами

• Тихо, тихо вітер віє,

Із травою гомонить. (Слабкий)

Олександр Олесь

• Ох, яка лиха година:

Вітер виє, завиває,

Розходилась хуртовина,

Снігом вікна укриває. (Дуже сильний)

Олена Пчілка

• По діброві вітер віє,

Гуляє по полю.

Край дороги гне тополю

До самого долу. (Сильний)

Тарас Шевченко

• Тепляк дмухнув,

Крилом махнув,

По бороді лоскочеться. (Помірний)

Леонід Глібов

• Легенький вітерець подихає з теплого краю, перебігає з нивки на нивку, живить, освіжає кожну билинку... І ведуть вони між собою тиху-таємну розмову: чутно тільки шелест жита, травиці. (Слабкий)

Панас Мирний

• Плине білий човник, вітер ледве дише, ледве повіває. (Слабкий)

Леся Українка

2. Робота в парі

— Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте розповідь про різні види вітрів.

3. Робота в групах

— Використовуючи різноманітні джерела інформації, розповіді батьків, бабусь, дідусів, підготуйте презентацію про те, як людина використовувала силу вітру в давнину і як вона робить це тепер.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 35.

— Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? (Повітря нагрівається від земної поверхні. Над суходолом повітря нагрівається й охолоджується швидше, ніж над водною поверхнею. Вітер — це направлений рух повітря.)

— Що таке вітер?

— Які бувають вітри?

— Розкажіть, що ви знаєте про урагани та смерчі.

— Чому люди вивчають вітер? Як вони використовують його силу?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 34-35.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити