Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ГІРСЬКІ ПОРОДИ. ҐРУНТИ
Зустріч 19. ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ МАЮТЬ ҐРУНТИ У ПРИРОДІ І ДЛЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ?
Мета: формувати в учнів уявлення про склад (повітря, вода, перегній, пісок, глина, мінеральні солі), властивості і значення ґрунтів; розвивати вміння спостерігати, узагальнювати; виховувати допитливість, самостійність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Як відбувається утворення ґрунтів?
— Чому родючість уважають основною ознакою ґрунтів?
— Що надає ґрунтам чорного забарвлення?
— Порівняйте гірські породи та ґрунти. Чим вони схожі, а чим — відрізняються?
— Поміркуйте, що відбувалося б на Землі, якби зникли ґрунти.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про склад, властивості і значення ґрунтів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 55-56)
— Пригадайте! З чого складається ґрунт? Яка його основна особливість?
Дослідницька лабораторія. Вивчення складу та властивостей ґрунту
Дослід 1
— Покладіть у склянку з водою грудочку ґрунту. Що ви помітили? (Почали виділятися дрібні бульбашки. У ґрунті міститься повітря.)
Дослід 2
Покладіть у банку з водою трохи ґрунту і розмішайте. Коли вода встоїться, злийте її. На дні банки залишаються частинки піску і глини. (Ґрунт складається з гірської породи, піску, глини та перегною.)
Дослід 3
— Разом з учителем нагрійте ґрунт на вогні в бляшанці. Потримайте над ним шматочок скла або дзеркало. Що ви помітили? Чому на склі або дзеркалі з’явилися краплини води? Який висновок можна зробити із цього досліду? (У ґрунті міститься вода.)
— Який можна зробити висновок про склад ґрунту? (Він складається з води, повітря, піску, глини та інших домішок.)
— Роздивіться малюнки на с. 56, поміркуйте і розкажіть! Як ґрунти забезпечують сприятливі умови для життя рослин?
— Що розказав про ґрунт пан Кріт?
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Замісіть з грудочки ґрунту «тісто». Розкачайте його і зробіть невеличке кільце діаметром 3 см. Якщо ґрунт складається тільки з піску, кільця з нього не вийде.
Якщо кільце з ґрунту зробити можна, але воно тріскається, то це означає, що в ґрунті є глина і пісок, але більше піску.
Якщо кільце не тріскається, то в ґрунті більше глини.
2. Тестування
1. Головною ознакою ґрунту є:
а) наявність поживних речовин;
б) наявність каміння;
в) родючість;
г) світлий шар піску;
д) різні за кольором шари землі.
2. Основні властивості ґрунту — це:
а) його колір;
б) його вологість;
в) його родючість.
3. Як охороняти ґрунт?
а) Будувати більше заводів, фабрик;
б) удобрювати, саджати дерева, боротися з ярами;
в) закопувати сміття, надмірно поливати, застосовувати отрутохімікати.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 56.
— З чого складається ґрунт?
— Чому ґрунт має темний колір?
— Який ґрунт найродючіший? Чому?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 54-56.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
— Оберіть ґрунти, які відзначаються найбільшою родючістю.