Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
ГІРСЬКІ ПОРОДИ. ҐРУНТИ
Зустріч 20. ЗАПИТАЄМО В МАТІНКИ ПРИРОДИ: ЯК ПОЛІПШИТИ РОДЮЧІСТЬ ҐРУНТУ?
Мета: ознайомити учнів із засобами збереження та поліпшення родючості ґрунту; розвивати мислення, допитливість; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальне опитування
— Доведіть, що у ґрунті містяться повітря, вода, пісок, глина і перегній.
— Яка речовина «зафарбовує» ґрунти в чорний колір?
— Поясніть: для чого люди обробляють ґрунти?
— Роздивіться різні світлини із зображенням різних ґрунтів, поширених в Україні.
— Поміркуйте: чим вони відрізняються?
— Які ґрунти відзначаються найбільшою родючістю? (Проект «Облаштовуємо нашу планету»)
2. Вікторина «Склад ґрунту»
✵ Одна зі складових частин ґрунту, ним полюбляють гратися діти. (Пісок)
✵ Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
✵ Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).
✵ Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в склянку з водою? (Повітря)
✵ Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
✵ Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)
✵ Головна ознака ґрунту. (Родючість)
— Ви, напевно, чули вислів «родючий ґрунт». Як ви його розумієте? (Від повіді учнів.)
— Родючий ґрунт — це такий, на якому добре ростуть рослини. Такий ґрунт містить багато перегною, воду і повітря. Найбільш родючим ґрунтом є чорнозем. Наша країна багата на чорноземи.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, як зберегти та поліпшити родючість ґрунту.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 57)
— Пригадайте! Що ви знаєте про родючість ґрунту?
— Що порадив пан Кріт, щоб допомогти ґрунтам зберігати родючість?
Робота в парах
— Роздивіться фотографії на с. 57 і поміркуйте! На яких полях землероби отримають вищий урожай? Свою думку доведіть.
2. Розповідь учителя
— Утворення ґрунту — складний і довготривалий процес. Гори руйнуються і розсипаються на каміння. На камінні спочатку оселяються лишайники. Після їх відмирання між камінням накопичується трохи перегною. Якщо туди потрапляє насіння, з нього виростають рослини, поряд селяться тварини. Значну роль в утворенні ґрунту відіграють тварини. Вони розпушують ґрунт. Щоб утворився ґрунт, потрібні рослини, тварини і мікроорганізми, які відмерлі рештки перетворюють на перегній.
Отже, верхній родючій шар ґрунту, що дає життя рослинам, сам зростає дуже повільно. Учені підрахували, що для того, щоб утворився шар ґрунту завтовшки 5 см, потрібно не менше, ніж 2000 років, а для нормального росту рослин потрібний шар ґрунту завтовшки хоча б 50 см. Порахуйте, скільки ж потрібно років, щоб утворився ґрунт такої товщини! Якщо невміло або недбало господарювати, то родючий ґрунт може загинути швидко і безповоротно.
Щоб родив багатий ґрунт, його необхідно добре обробляти. У пухкий ґрунт добре проникають повітря та вода. Малородючі ґрунти удобрюють торфом, перегноєм, мінеральними добривами. Удобрення потребує і чорнозем, бо рослини для росту і розвитку поглинають із нього безліч поживних речовин.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Чи знаєте ви, що...
✵ Один сантиметр родючого ґрунту природа накопичує за 250-300 років (якщо їй ніхто не заважає).
✵ Гниє в ґрунті: папір — 2-3 роки, консервна банка — 50 років, поліетиленовий пакет — 200 років, скло — понад 1000 років.
2. Пам'ятайте!
— Пам’ятайте: не можна спалювати опале листя ані в садах, ані в парках. Опале листя захищає коріння дерев узимку від морозу, влітку — від спеки, служить притулком для багатьох корисних організмів. Розкладаючись, воно стає добривом для ґрунту. Спалене листя — це забруднене повітря, знищене життя на ділянці землі під вогнищем.
— Чому ґрунти потребують охорони і догляду?
3. Робота над прислів'ям
Краще один раз добре розпушити ґрунт, ніж два рази погано полити. Висновки
✵ Ґрунт руйнують вода, вітер, вирубування лісів, будівництво доріг, будинків, надмірне використання отрутохімікатів і добрив.
✵ Для того, щоб запобігти руйнуванню ґрунтів, необхідно висаджувати лісові смуги, правильно розорювати ґрунт на схилах, проводити затримання снігу, помірно використовувати добрива та отрутохімікати.
✵ Ґрунти потребують охорони і захисту.
✵ Охорона ґрунту — це завдання всього людства.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що таке ґрунт? (Верхній родючий шар землі.)
— Що таке перегній? (Найродючіший шар землі.)
— Який ґрунт називають родючим?
— Поміркуйте, чому землю називають коморою? Наведіть свої приклади з життя. (Саджаємо в землю навесні 1 відро картоплі, а збираємо 20 відер.)
— Як покращити властивості ґрунту?
— Ще за старих часів наші предки називали землю годувальницею, матінкою. Її брали із собою в далекі мандри, адже вважали, що вона надає сили і допомагає в усьому в чужих краях. Люди завжди дбайливо ставилися до землі, складати про неї вірші і пісні. Давайте ж і ми з вами любити, цінувати землю, піклуватися про неї. Тоді вона радуватиме нас багатим урожаєм, густими лісами, квітучими полями.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 57.
— Доберіть загадки, приказки та прислів’я про землю-годувальницю.