Розробки уроків - ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас - за підручником І. В. Грущинської - 2014 рік
СОНЦЕ — ДЖЕРЕЛО ЕНЕРГІЇ НА ЗЕМЛІ
Зустріч 22. ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНА ЕНЕРГІЯ?
Мета: ознайомити учнів з поняттям «енергія»; розвивати логічне мислення, мовлення; сприяти розвитку інтересу до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
— Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему «Сонце — джерело енергії на Землі». У цій темі ви дізнаєтеся:
✵ Що таке енергія?
✵ Які бувають джерела енергії?
✵ Чому Сонце називають найпотужнішим джерелом енергії?
✵ Як можна економити енергію в побуті?
— Ви покрокуєте здобувати знання разом із енергійним хлопчиком Струмом.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке енергія, чому її існує багато видів і як енергія переходить з одного виду в інший.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 62-64)
— Пригадайте! Що таке навколишній світ?
— Що розповів про енергію хлопчик Струм?
— Пригадайте, до якої групи корисних копалин належать природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Як твоя сім’я використовує енергію?
— Енергія є в усьому. За допомогою енергії можна приготувати їжу, обігріти житло, змусити працювати побутові прилади, освітити вулиці, вивести в море кораблі.
Поживні речовини, які ми одержуємо з їжею, також містять енергію. Її ми витрачаємо під час ігор, виконання фізичних вправ або певної роботи.
— Поміркуйте! Яку людину ми називаємо енергійною?
— Прочитайте тлумачення слова енергія на с. 62.
— Розгляньте малюнки на с. 62.
— Звідки береться енергія? Куди витрачається енергія?
— Що є основним джерелом енергії на Землі? У якому вигляді сонячна енергія потрапляє на Землю?
— Розгляньте малюнки на с. 63.
— Поміркуйте! З якими видами енергії ви стикаєтеся щодня?
— Що повідомив про види енергії хлопчик Струм?
— У природі є величезні запаси енергії. Її мають сонячне проміння, вітри і води річок. Вона зберігається в деревині, покладах газу, нафти, кам’яного вугілля і вивільняється під час горіння цих речовин. Так, електрика, якою ми користуємося вдома, виробляється внаслідок спалювання вугілля або на гідроелектростанціях.
Робота в парах
— Наведіть приклади використання різних видів енергії в побуті.
— Запам’ятайте! Енергія нікуди не зникає, а тільки переходить з одного виду в інший.
Джерела енергії можна поділити на дві групи. Ті з них, які легко можуть бути поновлені в природі, називають відновлювані. Це енергія вітру, рухомої води, Сонця. Джерела енергії, які неможливо відтворити,— невідновлювані. Це природний газ, нафта, кам’яне вугілля. Адже процес утворення цих корисних копалин доволі тривалий.
— Які незручності виникають, коли в будинку раптово зникає електрична енергія?
— Без енергії неможливо побудувати будинок, завод, місто. За кількістю видобутої і використовуваної енергії можна говорити і про багатство будь-якої країни.
— Пригадайте, які паливні корисні копалини є в Україні.
— У світі є потужні запаси вугілля, але газу і нафти набагато менше.
Багато країн намагаються не використовувати нові родовища корисних копалин, поки не вичерпано старі.
Висновки
✵ Енергією називають здатність будь-якого тіла виконувати роботу.
✵ Джерелами енергії є сонячне проміння, вітер, рухома вода. Це відновлювана енергія.
✵ Поклади газу, нафти, кам’яного вугілля відносять до невідновлюваних джерел енергії.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Обери»
— Яке з поданих визначень є найбільш правильним?
✵ Енергія — властивість живих організмів, що допомагає їм рухатися.
✵ Енергія — джерело руху, здатність здійснювати роботу.
✵ Енергія — те, з чого складаються всі речовини.
✵ Енергія — властиве неживим предметам джерело руху.
2. Гра «Установи відповідність»
а) кінь |
1) спалювання вугілля |
б) ракета |
2) паливо |
в) хлопчик |
3) трава |
г) береза |
4) молочна каша |
д) гаряча вода |
5) сонячне світло |
6) електрика |
3. Робота в парах
— Складіть перелік побутових приладів, для роботи яких потрібна енергія.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Прочитайте сторінки Книги важливих знань про природу на с. 64.
— Що таке енергія?
— Назвіть джерела енергії. На які групи їх розподіляють?
— Чи є у вас удома лічильник електроенергії? Яким є його призначення?
— Розкажіть про значення енергії в побуті та у виробництві.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 8-11.
Проект «Облаштовуємо нашу планету»
— Які види енергії використовуються людьми на нашій планеті?